Komisja Europejska pozytywnie oceniła we wtorek polski plan budżetowy, który zakłada wychodzenie z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Jednocześnie zarekomendowała krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu.
We wtorek Komisja Europejska przedstawiła opinię na temat tzw. średniookresowych planów budżetowych przedstawionych przez 22 kraje członkowskie. Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria i Litwa, ze względu na nadchodzące wybory lub formowanie się rządów, przyślą je później. Komisja pozytywnie oceniła 20 planów, zastrzeżenia miała do Holandii i Węgier.
W tych dokumentach państw przedstawiają cele fiskalne, priorytetowe reformy i inwestycje. Kraje objęte procedurą nadmiernego deficytu, w tym Polska, pokazują, w jaki sposób zamierzają zrównoważyć budżet.
Obecnie osiem państw objętych jest procedurą nadmiernego deficytu. Pięć z nich wybrało dłuższe, siedmioletnie ścieżki równoważenia budżetu. Polska zamierza zrobić to w krótszym, czteroletnim okresie. Ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce do poziomu poniżej 3 proc. PKB ma nastąpić w 2028 r.
Do sprawy odniósł się na platformie X minister finansów Andrzej Domański.
"Mamy pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla naszego Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego. Komisja wzięła pod uwagę wzrost inwestycji w rozbudowę naszych zdolności obronnych. Stawiamy na wzrost gospodarczy napędzany inwestycjami" - napisał.
Z kolei w komunikacie prasowym Ministerstwa Finansów Domański przekazał, że wyznaczony w Planie wysiłek fiskalny zapewni redukcję nominalnego deficytu do 2,9 proc. PKB w 2028 r.
Cieszymy się, że Komisja dostrzega inwestycje Polski w rozbudowę zdolności obronnych - jest to przecież jeden z priorytetów UE. W efekcie tych wydatków redukcja nadmiernego deficytu musi jednak skupić się na kolejnych latach, co Komisja także wzięła pod uwagę. Pierwszy raport z działań służących ograniczeniu nadmiernego deficytu opublikujemy do 30 kwietnia przyszłego roku. Oczekujemy na formalne przyjęcie obu rekomendacji przez Radę UE już podczas polskiej prezydencji - dodał.
Rząd przyjął Średniookresowy plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028 we wtorek 8 października. Według Ministerstwa Finansów najważniejszy element Planu stanowiła ścieżka wydatków do 2028 r., która w średnim okresie powinna zapewnić zgodność deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg unijnej metodologii ESA2010) z przepisami UE.
"W opublikowanym dzisiaj projekcie rekomendacji Rady UE zatwierdzających ścieżkę wydatków w Polsce na lata 2025-2028 zawarta została pozytywna ocena ścieżki wydatków z Planu. W konsekwencji ścieżka zaproponowana przez Polskę zostanie również rekomendowana przez Radę UE w związku z procedurą nadmiernego deficytu (EDP, excessive deficit procedure), jakiej Polska podlega od lipca br." - wskazało ministerstwo we wtorkowym komunikacie.
Resort wyjaśnił, że ścieżka wydatków zaprezentowana w przedłożonym przez rząd Planie została opracowana po otrzymaniu tzw. trajektorii referencyjnej wydatków, którą Komisja Europejska przekazuje każdemu państwu członkowskiemu, gdy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 3 proc. PKB lub dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 60 proc. PKB.
Dodano, że Polska przedstawiła w Planie uzasadnienie na rzecz bardziej stopniowej, lecz zgodnej z przepisami Unii Europejskiej redukcji deficytu oraz odejścia od niektórych założeń Komisji Europejskiej.
"Projekt rekomendacji Rady UE uznaje te argumenty, w szczególności uwzględnia planowaną niższą od proponowanej przez Komisję Europejską redukcję deficytu w 2025 r. ze względu na jednoczesny wzrost inwestycji obronnych" - wskazał resort.
"Z kolei, zgodnie z projektem rekomendacji Rady UE przygotowanym w związku z procedurą nadmiernego deficytu, Polska powinna do 2028 r. zapewnić, by deficyt wyniósł mniej niż 3 proc. PKB. Projekt rekomendacji Rady UE wymaga w tym celu przestrzegania tempa wzrostu wydatków zgodnie ze ścieżką przedstawioną przez Polskę w Planie. Podlegające ograniczeniom pierwotne wydatki netto finansowane ze środków krajowych to wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych po odjęciu kosztów obsługi długu i wydatków na programy unijne w pełni finansowane dochodami z funduszy unijnych" - dodano.
Resort przypomniał, że wyznaczony w projekcie rekomendacji termin przedstawienia pierwszych działań ograniczających nadmierny deficyt to 30 kwietnia 2025 r. Kolejne raporty powinny być przygotowane przez Polskę co pół roku.