Jak dowiedział się korespondent RMF FM w USA Paweł Żuchowski, Polska zagłosuje dziś za członkostwem Palestyny w Organizacji Nardów Zjednoczonych
Wcześniej nasz kraj wstrzymywał się z podjęciem decyzji w tej sprawie. To będzie więc pewne zaskoczenie. Jak wiadomo Polska jest za rozwiązaniem dwupaństwowym - donosi korespondent RMF FM.
Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych w czasie spotkań w wielu gremiach stawiał pytania o to, co zamierza zrobić Izrael z Palestyńczykami i jakie ma rozwiązanie dla tych, którzy tam mieszkają - przypomina Paweł Żuchowski.
Dziś w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku przewidziane jest głosowanie nad rezolucją popierającą członkostwo Palestyny w ONZ oraz nadającą jej szczególne uprawnienia do udziału w pracach Zgromadzenia Ogólnego od 79. sesji, która rozpocznie się we wrześniu tego roku.
"Przypominając, że członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych jest otwarte dla wszystkich państw miłujących pokój, państw, które przyjmą zobowiązania zawarte w Karcie i w ocenie ONZ są w stanie i chcą te zobowiązania wypełniać, stwierdza się, że Państwo Palestyna kwalifikuje się do członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 4 Karty i dlatego powinno zostać przyjęte do członkostwa w ONZ" - czytamy w tekście rezolucji.
Oto tekst rezolucji, ktra za chwil bdzie gosowana w Zgromadzeniu Oglny ONZ. Popiera czonkostwo Palestyny w ONZ oraz nadaje jej szczeglne uprawnienia do udziau w pracach Zgromadzenia Oglnego. Jak ujawnilimy w @RMF24pl Polska zagosuje dzi za czonkostwem Palestyny w... pic.twitter.com/kiML9yRFQJ
p_zuchowskiMay 10, 2024
"Przyznanie Palestyńczykom pełnego członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych byłoby nagrodą dla Hamasu za zamordowanie, zgwałcenie i porwanie ponad tysiąca Izraelczyków 7 października. To jedynie wzmocni pozycję Iranu i Hamasu w destabilizacji regionu" - komentują w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych izraelskie władze.
Przyjęcie rezolucji nie oznacza jeszcze zatwierdzenia członkostwa Palestyny w ONZ, ale otwiera drogę do akcesji. Po przegłosowaniu rezolucji sprawa trafi do Rady Bezpieczeństwa, a następnie ponownie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Rośnie międzynarodowa presja na Izrael, który prowadzi operację w Strefie Gazy. Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział, że USA wstrzymały jeden transport amunicji dla Izraela w świetle zapowiadanych przez Izrael planów operacji wojskowej w Rafah w Strefie Gazy.
Z kolei prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że wstrzyma sprzedaż części amerykańskiej broni do Izraela, jeśli premier Benjamin Netanjahu zarządzi poważną inwazję na miasto Rafah.