Hiszpańska policja zatrzymała czterech obywateli Polski, którzy koło Gerony, na północnym wschodzie kraju, podrabiali mleko w proszku dla dzieci. Fałszowany towar był wysyłany głównie do Chin. Informację o zatrzymaniu Polaków potwierdził konsul generalny RP w Barcelonie Włodzimierz Nabrdalik. Jak się okazuje, grupa fałszerzy uciekła z Polski po tym, jak u nas w kraju funkcjonariuszom udało się odkryć podobny zakład produkcji podrabianego mleka.

REKLAMA

Sprawdzamy status osób zatrzymanych. W rozmowach telefonicznych z policją udało nam się potwierdzić, że osoby, ujęte w związku z nielegalnym zakładem produkcji mleka w proszku, to obywatele Polski - powiedział konsul Włodzimierz Nabrdalik.

Według ustaleń hiszpańskiego organów ścigania czterech ujętych Polaków wytwarzało zafałszowane mleko w jednorodzinnym budynku w miejscowości Lloret de Mar koło Gerony.

"Podczas akcji funkcjonariusze przejęli 8 ton mleka w proszku dla dzieci. Produkty te są podróbkami kilku znanych marek" - poinformowało hiszpańskie MSW, ujawniając, że trzech z zatrzymanych Polaków trafiło do aresztu.

Zarekwirowany towar znajdował się na 30 paletach. Poza przygotowanym do sprzedaży mlekiem dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat, policjanci znaleźli też bogatą dokumentację handlu podrabianymi produktami.

Z ustaleń śledczych wynika, że podrabiane mleko wysyłane było zazwyczaj z Barcelony do Chin. Zamówienia na towar realizowano za pośrednictwem polskiej strony internetowej. Za 1 kg mleka w proszku sprzedawca inkasował 1 euro.

Według hiszpańskiego MSW rozbicie grupy możliwe było dzięki współpracy z Europolem. Przekazał on sygnał organom ścigania w Hiszpanii, że na terenie tego kraju może działać grupa fałszerzy, która uciekła z Polski po interwencji policji. W Polsce funkcjonariuszom udało się odkryć zakład produkcji podrabianego mleka.

Nasza interwencja była niezwykle szybka. Odkryliśmy nielegalną fabrykę w ciągu zaledwie 10 dni od otrzymania sygnału od Europolu - powiedziała inspektor hiszpańskiej policji Monica Opico.

Z informacji śledczych wynika, że czwórka Polaków popełniła w przeszłości przestępstwa na terytorium Polski oraz Niemiec. Jednego z nich określono jako osobę “niezwykle groźną".

Jak wyjaśniła Opico, schemat działania polskiej grupy opierał się na wprowadzaniu do obiegu, głównie w Chinach, mleka w proszku z informacją na opakowaniu, że zostało ono wyprodukowane w Europie. Choć podrabiane mleko nie zawierało substancji szkodliwych dla zdrowia, to było pozbawione składników odżywczych, jakie musi zawierać mleko w proszku dla dzieci.

(j.)