Władze Korei Północnej ostrzegły, że utrzymująca się od miesiąca susza może zniszczyć tegoroczne uprawy. Mieszkańcy tego kraju od 20 lat cierpią chroniczny głód z powodu marnotrawstwa w gospodarce i klęsk żywiołowych.

REKLAMA

Rządowa agencja meteorologiczna poinformowała, że od 27 kwietnia w kraju spadło bardzo niewiele deszczu, a stan ten utrzyma się co najmniej do końca maja. Susza wypadła w okresie zasiewów, co niemal na pewno bardzo źle wpłynie na tegoroczne zbiory i pogłębi kryzys żywnościowy w Korei Północnej, gdzie zapasy z zeszłego roku powoli się wyczerpują - twierdzą zarówno przedstawiciele władz komunistycznego kraju jak i eksperci FAO.

Jeśli susza potrwa tydzień lub dwa dłużej, sytuacja stanie się krytyczna; jeśli krócej - można wciąż mieć nadzieję - ocenił przedstawiciel FAO na Chiny, Koreę Płn. i Mongolię, Percy Misika.

Reporterzy agencji Associated Press, która od tego roku ma swoje biuro w Korei Północnej, odwiedzili obszar Namfo w prowincji Pjongan Południowy. Po wizycie poinformowali, że tamtejsze pola są spalone słońcem i popękane, a zagadnięci rolnicy skarżyli się na wielką suszę. Nie można potwierdzić, czy takie same warunki panują na pozostałym obszarze kraju.

Setki tysięcy Koreańczyków umierają z głodu

Od 20 lat ludność Korei Północnej jest nękana klęską głodu, spowodowaną przez marnotrawną politykę władz w rolnictwie oraz nawiedzające kraj klęski żywiołowe. Zachód szacuje, że w latach 90. z głodu zmarło tam kilkaset tysięcy ludzi.

W klimacie Korei Północnej susze występują zazwyczaj wiosną, jesienią i zimą. Jednak na skutek zmian klimatu w ostatnich latach panują mroźniejsze zimy, susze występują częściej i trwają dłużej, a typowe dla pory letniej deszcze i tajfuny stały się bardziej intensywne.

Kolejna susza nawiedziła Koreę Północną w czasie, gdy raczej nie może ona liczyć na zagraniczną pomoc żywnościową - zauważa AP. Z dostarczenia 240 tys. ton żywności wycofały się USA w reakcji na program kosmiczny Phenianu. Start północnokoreańskiej rakiety ze sztucznym satelitą, który nastąpił w połowie kwietnia, zakończył się niepowodzeniem. Zachód podejrzewa, że była to w istocie próba pocisku balistycznego dalekiego zasięgu.

Korea Płd. uzależnia pomoc dla Korei Płn. od podjęcia przez nią działań na rzecz rozbrojenia atomowego.