Uroczystości w Oświęcimiu, specjalna sesja parlamentu Niemiec, przemówienie na forum ONZ sekretarza generalnego Kofi Annana – tak na całym świecie obchodzono po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. W piątek minęła bowiem 61. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Holokaust musi być pamiętany, ze wstydem i przerażeniem, tak długo, jak sięgać będzie ludzka pamięć – powiedział Sekretarz Generalny ONZ Kofi Annan. Podkreślił, że cześć ofiarom możemy oddać tylko poprzez pamięć. A to ma przyczynić się do uniknięcia w przyszłości podobnych tragedii.
Przyrzekam wam, że tak długo jak istnieje państwo Izrael, żaden Żyd nie bedzie musiał nosić żółtej gwiazdy, żaden nie będzie miał na ramieniu wytatuowanego numeru - mówił izraelski ambasador przy ONZ, Dan Gillerman.
Historycy szacują, że w latach 1940-1945 do Auschwitz przywieziono w sumie co najmniej 1,3 mln osób, w tym około 1,1 mln Żydów z całej Europy. Liczbę osób zamordowanych i zmarłych w Auschwitz ocenia się na co najmniej 1,1 mln osób, w tym około 960 tysięcy Żydów. A to dane dotyczące tylko jednej z fabryk śmierci.
Okazuje się jednak, że młodzi Polacy nie rozumieją znaczenia słowa holocaust. W jednej ze szkół w Tychach był reporter RMF Tomasz Maszczyk:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Na stronach internetowych Muzeum w Oświęcimiu udostępniono listę ponad 60 tysięcy nazwisk Polaków zesłanych do obozu Auschwitz.