W odpowiedzi na starcia z serbskimi demonstrantami w Kosowie, w wyniku których 30 żołnierzy sił pokojowych NATO zostało rannych, Sojusz postanowił rozmieścić dodatkowe siły w regionie - poinformowano we wtorek w oświadczeniu.
Rozmieszczenie dodatkowych sił NATO w Kosowie to rozważny środek, który zapewni, że siły pokojowe KFOR posiadają zdolności potrzebne do utrzymania bezpieczeństwa - podkreślił amerykański admirał Stuart B. Munsch, który kieruje dowództwem Sojuszu w Neapolu.
"Chciałbym pochwalić KFOR za szybkie, powściągliwe i profesjonalne działania i interwencję w celu powstrzymania niepokojów i ratowania życia" - zaznaczył Munsch. Przemoc musi ustać, wszystkie strony muszą powstrzymać się od działań zagrażających pokojowi - dodał. Zapewnił, że NATO uważnie obserwuje sytuację w kraju.
W wyniku poniedziałkowych starć w północnej części Kosowa między demonstrantami serbskiego pochodzenia a siłami NATO z misji KFOR, broniącymi gmachów lokalnych urzędów, zostało rannych 52 Serbów - jak przekazała strona serbska - i kilkudziesięciu żołnierzy NATO.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował we wtorek o rozmieszczeniu w Kosowie 700 dodatkowych żołnierzy Sojuszu.
Zdecydowaliśmy się rozmieścić 700 dodatkowych żołnierzy z operacyjnych sił rezerwowych w Bałkanach Zachodnich i postawić dodatkwy batalion sił rezerwowych w stan wysokiej gotowości, aby można je było rozmieścić w razie potrzeby - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Oslo.
Do zamieszek doszło w miejscowościach Zveczan, Leposavić i Zubin Potok. W Zveczanie kosowska policja użyła gazu pieprzowego, próbując odeprzeć szturm demonstrantów na siedzibę lokalnych władz. Serbscy manifestanci zaatakowali wojskowych z KFOR gazem łzawiącym i granatami hukowymi, a także namalowali na pojazdach sił NATO litery "Z", czyli symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W regionie wzrosło napięcie po tym, jak na burmistrzów w kilku miasteczkach na północy Kosowa zostały wybrane osoby pochodzenia albańskiego, chociaż są to regiony zamieszkałe głównie przez etnicznych Serbów.
The deployment of additional NATO forces to Kosovo is a prudent measure to ensure thatKFOR has the capabilities it needs to maintain security in accordance with our UN SecurityCouncil Mandate," said Adm. Stuart B. Munsch, commander, Allied Joint Force CommandNaples.
JFC_NaplesMay 30, 2023
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić postawił wojsko Serbii w stan najwyższej gotowości bojowej, jednak wezwał Serbów w Kosowie, aby nie wchodzili w starcia z żołnierzami NATO. Prezydent Kosowa Vjosa Osmani oskarżyła Vuczicia o destabilizowanie sytuacji w jej kraju.
Najnowsze wydarzenia w Kosowie wywołały krytykę społeczności międzynarodowej, a w działania mające na celu zapobiegnięcie dalszej eskalacji włączyła się Unia Europejska, Stany Zjednoczone i wiele krajów Europy. MSZ Chin oświadczyło we wtorek, że wspiera wysiłki Serbii w celu "ochrony suwerenności i integralności terytorialnej" kraju. Rosja stwierdziła, że Zachód musi przestać obwiniać Serbów za incydenty w Kosowie.