Posłowie Parlamentu Europejskiego poparli w rezolucji działania Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE. W głosowaniu wzięło udział 617 europosłów; za rezolucją opowiedziało się 422, przeciw 147, a 48 wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Jak informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, odrzucona została poprawka komunistów i Zielonych krytykująca nowelizację ustawy o IPN. W dokumencie nie ma także ani słowa o rozpoczętym przez premiera Mateusza Morawieckiego dialogu z KE. Przyjęta dziś rezolucja to dodatkowe wsparcie dla działań wiceszefa KE Fransa Timmermansa.

W środę stanowisko KE w tej sprawie przedstawił europosłom Timmermans, który podkreślił, że jakkolwiek Warszawa podjęła z Komisją dialog w sprawie art. 7 to Bruksela wciąż czeka na wykonanie swoich zaleceń.

Podczas debaty największe frakcje europarlamentu poparły stanowisko KE. Sprzeciw zgłosił klub Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do którego należy PiS, oraz niektórzy posłowie niezależni, m.in. Brytyjczyk Nigel Farage.

Początkowo PE chciał uruchomić w sprawie naruszenia zasad praworządności w Polsce własne postępowanie, jednak po wszczęciu procedury przez Komisję w grudniu 2017 roku zdecydował, że nie będzie dublował jej działań.

Polskie władze mają przedstawić swoją odpowiedź na zalecenia KE przed końcem marca.

Wcześniej w czwartek Nowoczesna zaapelowała do wszystkich europosłów o zagłosowanie za rezolucją popierającą Komisję Europejską w uruchomieniu art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. W naszym interesie jest to, by KE i PE dbały o praworządność w Polsce - mówiła szefowa partii Katarzyna Lubnauer.

Pięcioro posłów PO poparło rezolucję

Uchwaloną w czwartek rezolucję PE popierającą działania KE w sprawie praworządności w Polsce poparło pięcioro europosłów Platformy Obywatelskiej: Róża Thun, Barbara Kudrycka, Danuta Jazłowiecka, Julia Pitera i Michał Boni - wynika z informacji PAP.

Informację tę potwierdziła PAP Thun.

Zagłosowałam za rezolucją, bo ona mówi prawdę. Ta rezolucja mówi o tym, że rząd w Polsce łamie prawo i że Rada powinna o tym rozmawiać z polskim rządem. O tym mówi art. 7 traktatu europejskiego. (...) Ta rezolucja wspiera praworządność, a praworządność jest dla mnie podstawą funkcjonowania państwa polskiego i Unii Europejskiej - powiedziała PAP Thun.

Europosłowie poparli w czwartek w rezolucji działania Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia wobec Polski art. 7 Traktatu o UE. W głosowaniu wzięło udział 617 europosłów, z których za rezolucją opowiedziało się 422 osób, przeciw było 147, a 48 wstrzymało się od głosu.

Lider grupy europosłów PO w Parlamencie Europejskim Janusz Lewandowski powiedział w czwartek, że posłowie frakcji zdecydowali się nie brać udziału w głosowaniu nad tą rezolucją. Zastrzegł jednak: Liczyliśmy się z tym, że mogą być odstępstwa od rekomendacji Platformy. Na pytanie, czy takim europosłom będą grozić konsekwencje, nie odpowiedział.

(ph, az)