W uroczystym otwarciu paryskiej katedry Notre-Dame w sobotę weźmie udział prezydent elekt USA Donald Trump. Wizyta we Francji będzie jego pierwszą podróżą zagraniczną po wyborach. Do Paryża nie wybiera się papież Franciszek, odczytany zostanie tylko jego list.

REKLAMA

Uroczyste otwarcie katedry Notre-Dame, zaplanowane na weekend 7 i 8 grudnia, będzie międzynarodowym wydarzeniem: do Paryża przyjadą przywódcy 50 krajów.

Sobotnia uroczystość będzie miała charakter polityczny. Gości z całego świata przyjmie prezydent Francji Emmanuel Macron, planowane jest jego wystąpienie. Uroczystość nie odbędzie się jednak na placu przed katedrą, jak zakładano, lecz wewnątrz świątyni. Z powodu zapowiadanej na sobotę wichury organizatorzy musieli zmienić plany.

W niedzielę natomiast odbędzie się uroczysta msza święta z okazji ponownego otwarcia katedry.

Zełenski spotka w Paryżu Trumpa

Wśród zaproszonych gości oficjalnych są przywódcy państw (monarchowie, prezydenci, premierzy), organizacji międzynarodowych i Kościołów. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda.

Z USA prócz Donalda Trumpa przyjedzie Jill Biden, małżonka odchodzącego prezydenta - Joe Bidena.

W Brukseli informowano o udziale szefowej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen, w piątek po południu przewodnicząca KE odwołała jednak wizytę w Paryżu. Von der Leyen przebywała w piątek w stolicy Urugwaju, Montevideo, gdzie uczestniczyła w szczycie z liderami państw Mercosur.

W Paryżu oczekiwana jest natomiast przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Radę Europy reprezentował będzie sekretarz generalny Alain Berset.

W ceremonii będzie uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Pałac Elizejski podał w piątek, że prezydent Francji Emmanuel Macron przed sobotnimi uroczystościami otwarcia spotka się w Paryżu z Trumpem, a także z Zełenskim. Nie poinformowano, czy odbędzie się wspólne spotkanie trzech przywódców lub spotkanie Trump-Zełenski.

Prezydenci i monarchowie

Wśród zapowiadanych na uroczystości monarchów jest belgijska para królewska - król Filip i królowa Matylda, wielki książę Luksemburga Henryk, jak również książę Monako - Albert. Przybędzie brytyjski książę William; jego małżonka księżna Kate nie będzie mu towarzyszyć. Norweska królowa Sonja również będzie uczestniczyć w ceremonii.

/ CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL / PAP/EPA
Emmanuel Macron w trakcie wizyty w katedrze / CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL / PAP/EPA
Emmanuel Macron w trakcie wizyty w katedrze / CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL / PAP/EPA
Widok chrzcielnicy zaprojektowanej przez francuskiego artystę i projektanta Guillaume’a Bardeta / STEPHANE DE SAKUTIN / POOL / PAP/EPA
Widok baptysterium zaprojektowanego przez francuskiego artystę i projektanta Guillaume’a Bardeta / STEPHANE DE SAKUTIN / POOL / PAP/EPA
Widok baptysterium zaprojektowanego przez francuskiego artystę i projektanta Guillaume’a Bardeta / STEPHANE DE SAKUTIN / POOL / PAP/EPA
/ STEPHANE DE SAKUTIN / POOL / PAP/EPA
/ STEPHANE DE SAKUTIN / POOL / PAP/EPA
/ CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL / PAP/EPA
/ SARAH MEYSSONNIER / POOL / PAP/EPA

Potwierdziło swój udział wielu przywódców państw europejskich. Z Niemiec i Włoch przybędą prezydenci - Frank-Walter Steinmeier i Sergio Mattarella. Bułgarię, Chorwację i Grecję również reprezentować będą głowy państwa, odpowiednio - Rumen Radev, Zoran Milanović i Ekaterini Sakielaropulu.

Dołączą do nich prezydenci: Estonii - Alar Karis, Finlandii - Alexander Stubb i Litwy - Gitanas Nauseda oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer. Oczekiwane są prezydentki Gruzji i Kosowa: Salome Zurabiszwili i Vjosa Osmani. Obecni będą premierzy: Armenii - Nikol Paszynian i Serbii - Milosz Vuczević.

Otwarcie Notre Dame ma wymiar globalny; w Paryżu obecni będą prezydenci państw Afryki, m.in: Denis Sassou Nguesso (Kongo), Brice Oligui Nguema (Gabon) i Faure Gnassingbe (Togo). Z Paragwaju przybędzie prezydent Santiago Pena.

Bez papieża Franciszka

W uroczystościach w Paryżu nie weźmie udziału papież. Franciszek zasugerował, że jego przybycie do stolicy Francji odciągnęłoby uwagę wiernych od głównego wydarzenia, jakim jest ponowne otwarcie katedry Notre-Dame po odbudowie.

Głowa Kościoła rzymskokatolickiego wystosuje jednak list, który zostanie odczytany podczas uroczystości.