Zamknięte drogi i ewakuacja okolicznych mieszkańców – Islandczycy z niepokojem oczekują wieści o budzącym się po ponad 100 latach wulkanie Bardarbunga. Największy ryzykiem jest topnienie się lodowca, pokrywającego wulkan.

REKLAMA

Od soboty ziemia pod lodowcem Vatnajökull zadrgała już prawie trzy tysiące razy. Najsilniejszy wstrząs, w nocy z niedzieli na poniedziałek, miał siłę 3,8 w skali Richtera.

Jasne jest, że magma próbuje się przedostać przez skorupę ziemską - mówi Reynir Bödvarsson z Instytutu Geofizyki na Uniwersytecie w Uppsali.

Eksperci ostrzegają, że jeśli dojdzie do erupcji, ogromna chmura pyłu będzie mogła zakłócić transport lotniczy. Wulkan wznosi się na wysokość 2010 m n.m.p. i jest drugą pod względem wysokości górą na Islandii. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1910 roku. Władze islandzkie ostrzegają ludzi, żeby nie zbliżali się w pobliże lodowca. Rozpoczęła się nawet ewakuacja.

Na wulkanie leży bowiem gruba warstwa lodu. Jeśli dojdzie do erupcji, roztopi się, a woda rozleje się po okolicy.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Islandzki wulkan nazwany na cześć Wikinga

Wulkan Bardarbunga zawdzięcza swoją nazwę osadnikowi z zachodniej Norwegii. Ok. 900 roku Bárður Bjarnason, znany też później jako Gnúpa-Bárður, przybił swoją łodzią niedaleko zatoki Húsavík i osiedlił się w dolinie, która nadal nosi jego imię - Bárðardalur. Jego niezwykłą historię przybliża portal icelandreview.com. Kilkanaście lat później Bárður wysłał swoich synów - miał ich aż dziewięciu - w podróż, która miała na celu poznanie południowej części wyspy. Przeszli oni od wzgórz w pobliżu Bárðarbunga do Vonarskarð. Do dziś ta malownicza trasa z północy na południe Islandii nazywana jest Bárðargata.

Po powrocie z podróży synowie przekazali Wikingowi, że roślinność na południu jest bujniejsza, a klimat łagodniejszy. Postanowił on więc przenieść swoją osadę do Gnúpur w pobliżu Núpsstaður.

W "Landnáma", księdze poświęconej islandzkiemu osadnictwu, nie podano imienia żony Bárðura. Wymieni są natomiast jego synowie: Sigmundur, Þorsteinn, Egill, Gísli, Nefsteinn, Þorbjörn krum, Hjör, Þorgrímur i Björn.