XIII-wieczny grób kobiety uznanej za czarownicę odsłonięto podczas prac badawczych prowadzonych przez włoskich archeologów na antycznym cmentarzu w Toskanii - informuje serwis internetowy "Daily Mail". Odkrycia dokonano na nadmorskim cmentarzu w miejscowości Piombino w prowincji Livorno.

REKLAMA

Jak poinformował archeolog Alfonso Forgione z Uniwersytetu w L'Aquila, kierujący pracami wykopaliskowymi, zespół naukowców odsłonił na stanowisku kilka średniowiecznych grobów z ok. XIII wieku, wśród których znajduje się unikalny grób kobiety uznanej prawdopodobnie za wiedźmę.

Ciało kobiety w wieku ok. 25-30 lat zostało złożone w płytkim grobie bezpośrednio w ziemi, bez trumny lub całunu, a jej dolna szczęka została przebita 7 gwoździami. Wokół ciała odnaleziono kolejnych 13 gwoździ, które prawdopodobnie przypinały do ziemi jej ubranie.

Według A. Forgione, obecność gwoździ w ciele i wokół niego wskazuje, że ludzie współcześni zmarłej uważali ją za czarownicę dysponującą złymi mocami i chcieli upewnić się, że po śmierci nie powróci do nich.

Archeolodzy poszukują na stanowisku w Piombino miejsca pochówku Św. Cerboniusza z V wieku, który był biskupem miasta Populonia. Ruiny tego miasta znajdują się niedaleko Piombino, a Św. Cerboniusz jest uważany przez mieszkańców okolicznych miejscowości za ich patrona.

Zagadką dla naukowców pozostaje miejsce pochówku wiedźmy, gdyż badany cmentarz znajduje się na poświęconej ziemi przy XIII-wiecznym kościele.

Zdaniem A. Forgione, jedynym możliwym wyjaśnieniem jest pochodzenie kobiety i jej przynależność do wpływowej rodziny, która była w stanie zapewnić dla niej to miejsce pochówku mimo posądzeń o czary.