W odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji i niestabilną sytuację na wschodniej flance NATO, Niemcy zdecydowały o wzmocnieniu Litwy stacjonującą na miejscu brygadą pancerną. "Tutaj, na wschodniej flance NATO, musimy zapewnić ochronę, wolność i bezpieczeństwo naszym litewskim sojusznikom" - przekazał generał brygady Christoph Huber.

REKLAMA

We wtorek oficjalnie zatwierdzono stacjonowanie liczącej docelowo 5 tys. personelu brygady pancernej na Litwie. Według komunikatu Niemieckiego Stowarzyszenia Bundeswehry (DBWV) 45. Brygada Pancerna została aktywowana w rejonie Wilna. Na miejscu utworzono tymczasową kwaterę główną, a w czasie uroczystej ceremonii odsłonięto herb jednostki i przekazano ją pod rozkazy generała Christopha Hubera.

Brygada osiągnie pełną zdolność operacyjną do 2027 roku, a jej główną bazą ma stać się kompleks koszarów i poligon w Rudnikach, który dopiero powstaje.

Pod przywództwem gen. Hubera na Litwie służy obecnie około 150 żołnierzy Bundeswehry, a do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do około 500.

W oświadczeniu na stronie Niemieckiego Stowarzyszenia Bundeswehry podkreślono, że sąsiadami Litwy jest Rosja i jej najbliższy sojusznik - Białoruś, a wojna w Ukrainie postrzegana jest w Wilnie jako bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Chronimy tu zarówno terytorium NATO, jak i Niemcy - przekazał Hubner.

Zerwanie z dotychczasową polityką

Decyzja o długoterminowym rozmieszczeniu wojsk niemieckich na Litwie zapadła w 2023 roku i oznacza zerwanie z powojennym tabu, wyznaczającym kierunek polityki Berlina, który unikał wysyłania swoich żołnierzy za granicę.

Rozmieszczenie 45. Brygady Pancernej na Litwie jest pierwszym przypadkiem stałej, długoterminowej i rozwiniętej obecności wojsk niemieckich za granicami kraju od II wojny światowej.

Do tej pory żołnierze Bundeswehry stacjonowali za granicami Niemiec jedynie w trakcie misji tymczasowych.

Jak podkreśla Politico, ruch ten oznacza, że NATO przechodzi na tryby obrony wysuniętej, a dla Niemiec jest to pierwszy krok na drodze do pozbycia się reputacji uśpionego giganta militarnego.

"Kamień milowy został już osiągnięty" - napisano w oświadczeniu DBWV.