W wieku 95 lat zmarł w Londynie polski lotnik, uczestnik II wojny światowej, a później działacz polonijnych środowisk kombatanckich płk Andrzej Jeziorski. O jego śmierci na prośbę rodziny poinformowała w piątek rano ambasada RP w Londynie. Jeziorski zmarł 31 stycznia.
Z gbokim smutkiem przyjlimy wiadomo o mierci pk Andrzeja Jeziorskiego, pilota Wellingtonw w 304. Dywizjonie Bombowym, szanowanego dziaacza polonijnego. Pk Jeziorski zmar w zeszym tygodniu. Mia 95 lat. Cze jego pamici! https://t.co/ve4M0aThCx. #BoBPoles #PolesinUK
PolishEmbassyUK8 lutego 2018
Płk Jeziorski był wzorem patrioty, do końca zaangażowanym w sprawy polskie. Prywatnie, pomimo wielu osiągnięć i ogromnego szacunku w środowisku, był niezwykle skromnym człowiekiem - oświadczył ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.
Urodzony 23 grudnia 1922 roku w Warszawie Andrzej Jeziorski po wybuchu wojny w 1939 roku przedostał się przez Rumunię i Włochy do Paryża, gdzie rozpoczął edukację w Szkole Podchorążych Broni Pancernej, a po upadku Francji został zaokrętowany na ORP Sobieski, z którym przypłynął do brytyjskiego Plymouth.
Na początku służył w wojskach pancernych w Szkocji, ale w 1942 roku rozpoczął szkolenie na pilota i zaczął latać na samolotach typu Wellington w 304. Dywizjonie "Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego", m.in. nad Zatoką Biskajską i Hybrydami.
Po wojnie płk Jeziorski przeszedł do lotnictwa cywilnego. Samoloty pilotował aż do 87. roku życia. Oprócz kariery wojskowej i zawodowej był również zaangażowany w działalność kombatancką, będąc m.in. współredaktorem czasopisma "Skrzydła" i przewodniczącym zarządu Fundacji Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie.
W listopadzie 1990 roku został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 roku w uznaniu wybitnych zasług na rzecz polonijnych środowisk kombatanckich prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczony był również Orderem Zasługi RP klasy III i IV oraz Krzyżem Walecznych.
(ł)