Margaret Thatcher - nazywana dzięki swojej stanowczości "Żelazną Damą" - nie żyje. Była premier Wielkiej Brytanii zmarła w Londynie w wieku 87 lat. Od lat była nieobecna w życiu publicznym, borykała się z chorobami. Jak powiedział jej rzecznik, śmierć nastąpiła w wyniku wylewu.

REKLAMA

Z wielkim żalem Mark i Carol Thatcherowie zawiadomili, że ich matka baronessa Thatcher zmarła dziś rano w następstwie udaru - poinformował rzecznik.

Była brytyjska premier od lat borykała się z chorobami. Przypomnijmy, że w grudniu trafiła do szpitala, gdzie przeszła operację pęcherza. W 2001 i 2002 roku Thatcher doznała kilku lekkich udarów.

"Kraj stracił wielką liderkę"

Smutek z powodu śmierci Margaret Thatcher wyraziła brytyjska królowa Elżbieta II. Brytyjska monarchini poinformowała, że wysłała rodzinie list kondolencyjny.

Szef rządu David Cameron oświadczył, że kraj stracił "wielką liderkę, wspaniałą premier, wspaniałą Brytyjkę". Informacja o śmierci Thatcher zastała go Madrycie. Premier odwołał już wizytę w Paryżu, gdzie miał spotkać się z prezydentem Francji Francois Hollande'em, i zdecydował się na wcześniejszy powrót do kraju.

"Nie będzie miała pogrzebu państwowego"

Rzecznik Margaret Thatcher poinformował, że jej pogrzeb zostanie zorganizowany w ciągu ok. 10 dni.

Według kancelarii premiera na Downing Street, "Żelazna Dama" nie będzie miała - zgodnie ze swą wolą - pogrzebu państwowego. Uroczystości mają odbyć się w katedrze św. Pawła w Londynie i będą im towarzyszyć honory wojskowe. Następnie zaplanowano prywatną ceremonię kremacji.

Stanowcza wobec strajkujących górników i państw komunistycznych

Thatcher była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku. Stojąc na czele Partii Konserwatywnej, piastowała ten urząd przez 11 lat od - 1979 do 1990 roku. Była też jedyną kobietą, która kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii była wybrana na szefa partii rządzącej. Przylgnął do niej przydomek Żelaznej Damy, w związku ze stanowczością, jaką wykazywała się wielokrotnie w prowadzonej polityce.

Konsekwentna współpraca Margaret Thatcher ze Stanami Zjednoczonymi przyczyniła się do upadku komunizmu, ale w Wielkiej Brytanii zarzucano jej nieustępliwą walkę ze związkami zawodowymi i poparcie dla zbyt szybkiej prywatyzacji.

To także Thatcher podjęła decyzję o odbiciu zajętych przez wojska argentyńskie Falklandów. Posunięcie to również spolaryzowało opinie Brytyjczyków na temat "Żelaznej Damy". Niektórzy uważali, że wojna o Wyspy Malwiny była echem kolonialnej przeszłości Wielkiej Brytanii.

Ostatecznie Margaret Thatcher ustąpiła miejsca młodszym politykom, biorąc odpowiedzialność za błędy ekonomiczne i próbę wprowadzenia drakońskich podatków. Podjęte przez nią decyzje - niektóre nieodwracalne - ukształtowały mechanizmy funkcjonowania współczesnej Wielkiej Brytanii.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Drżano na widok jej torebki

Z osobistym stylem Thatcher kojarzona jest nieodłączna torebka. Ministrowie w jej rządzie drżeli na sam jej widok. Stała się dla Thatcher równie nieodłącznym atrybutem jak cygaro dla Winstona Churchilla, parasol dla Neville'a Chamberlaina lub okazałe brosze dla Madeleine Albright.

Thatcher dostrzega tylko te polityczne instytucje, które udaje jej się zdzielić ciosem swej torebki - powiedział niegdyś konserwatywny poseł Julian Critchley, który wprowadził pojęcie "damskiej torebki" do politycznego słownictwa jako czasownika ("to handbag").

Premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i hiszpański król Jan Karol I / PAP/EPA /
Margaret Thatcher podczas węgierskiej wizyty kupuje paprykę / PAP/EPA /
Margaret Thatcher wraz z Janosem Kadarem sekretarzem generalnym KC Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej / PAP/EPA /
Margaret Thatcher po powrocie ze szpitala, listopad 2010 / PAP/EPA /
Margaret Thatcher i obecny premier Wielkiej Brytanii David Cameron / PAP/EPA /
Margaret Thatcher i ówczesny premier RPA Pieter Willem Botha, marzec 1984 / PAP/EPA /
Margaret Thatcher i twórca jej portretu Richard Stone, listopad 2009 / PAP/EPA /
/ PAP/EPA /
/ PAP/EPA /
/ PAP/EPA /