"Dalecy praprzodkowie człowieka mogli trafić do Europy nieco inną drogą niż przypuszczaliśmy" - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Barcelońskiego. Ich badania dotyczą szczątków człowiekowatych z południowych rejonów Półwyspu Iberyjskiego, z rejonu Guadix w prowincji Grenada. Precyzyjne datowanie warstw zawierających te szczątki wskazuje, że pochodzą one sprzed 1,3 miliona lat.

REKLAMA

Szczątki sprzed 1,3 miliona lat. Najnowsze odkrycie i innowacyjna technika

Jak przypominają naukowcy, jedną z najważniejszych kwestii dotyczących ewolucji oraz ekspansji człowieka jest to, kiedy i jaką drogą pierwsze hominidy - człowiekowate ssaki naczelne z nadrodziny człekokształtnych - przybyły do Europy z kontynentu afrykańskiego.

Obecnie techniki "datowania geologicznego" - jak określają ten rodzaj badań hiszpańscy naukowcy - szacują, że szczątki ludzkie znalezione w Orce, w prowincji Grenada, w Andaluzji są najstarsze w Europie. Mają około 1,3 miliona lat.

Wyniki te potwierdzają hipotezę, że ludzie przybyli do Europy przez południe Półwyspu Iberyjskiego, przez Cieśninę Gibraltarską, zamiast wracać do Morza Śródziemnego szlakiem azjatyckim.

Człowiek w Europie. Udowodniono "najstarsze miejsce jego obecności"

Innowacyjna metoda badań pozwoliła też ustalić, że "najstarszym miejscem obecności człowieka w Europie jest miejscowość Venta Micena" w rejonie Andaluzji (ślady sprzed 1,32 mln lat). Kolejno - Barranco León (ślady sprzed 1,28 mln lat). Wreszcie Fuente Nueva 3 (ślady sprzed 1,23 mln lat).