Mleko, makaron i ryż mogą pomóc pokonać zaburzenia snu, wynikające z przestawienia zegarków na czas zimowy. Tak twierdzą cytowani przez media włoscy eksperci z ośrodka medycyny snu w klinice San Raffaele w Mediolanie.
Według specjalistów, żywność z wysoką zawartością węglowodanów, na przykład ryż, makaron, ale także mleko i rosół, jest przydatna w procesie regulacji rytmu dnia i pokonaniu bezsenności w pierwszych dniach po zmianie czasu. Jednocześnie eksperci radzą unikać jedzenia, zwłaszcza wieczorem, dań zbyt pikantnych i za bardzo przyprawionych. Przypomina się zarazem o zbawiennym działaniu kieliszka wina oraz naparów z rumianku.
Na marginesie tych dobrych rad zauważono, że jednym z powodów kłopotów ze snem jest, niezależnie od konieczności przestawienia zegarków dwa razy w roku, włoska tradycja obfitych późnych kolacji. Zwyczaj ten na szczęście, odnotowali dietetycy, nie utrwalił się na wsiach, gdzie nigdy, także często z powodu biedy, nie biesiadowano przy obficie zastawionych stołach do późnej nocy.