W ukraińskim podręczniku historii powszechnej zamieszczono zdjęcie z lat 30., na którym doklejono aktora Keanu Reevesa. "Niestety nie widziałam u nas jeszcze ani jednego podręcznika bez wpadek" - ubolewała ukraińska minister oświaty i nauki Anna Nowosad.
Ukrainian textbook uses Keanu Reeves meme instead of historical photo https://t.co/jUT0WEN3p8
globalissueswebFebruary 5, 2020
O tym, że w wydanym w 2018 r. podręczniku do historii powszechnej dla 10 klasy zamieszczono mem zamiast popularnej fotografii z 1932 roku "Śniadanie na szczycie drapacza chmur", zrobiło się głośno w mediach społecznościowych wczoraj. Na zdjęciu obok 11 robotników doklejono postać kanadyjskiego aktora Keanu Reevsa w pozie z popularnego w internecie mema "smutny Keanu".
Agencja Unian informuje, że podręcznik ma rekomendację ministerstwa nauki i został wydany za państwowe środki.
Mem w podręczniku zamiast oryginalnego zdjęcia - to wszystko, co trzeba wiedzieć o podejściu wielu wydawców do tworzenia i składu podręczników. Niestety jeszcze nie widziałam u nas ani jednego podręcznika bez wpadek, gdzie poszanowane byłoby prawo autorskie wszystkich (wykorzystanych - PAP) materiałów wizualnych (i nie tylko wizualnych), a stosunek do przekazania informacji był logiczny i sprzyjał przyswajaniu wiedzy - napisała Nowosad na Facebooku.
Minister dodała, że rząd przeanalizuje kryteria wyboru i oceny podręczników.
Autor podręcznika, historyk Ihar Szczupak zaznaczył, że w jego książkach wykorzystywanych jest wiele karykatur i memów, zapewnił też, że fotomontaż został umieszczony celowo, by sprawdzić czujność uczniów. Wyjaśnił, że kiedy podczas pracy nad książką pokazano mu fotomontaż z Reevesem, na początku nie dostrzegł aktora.
Ale potem, już kiedy zobaczyłem mem, zaproponowałem, by go zostawić... Niestety po dwóch latach korzystania z podręcznika mem zauważono dopiero teraz - napisał na Facebooku Szczupak, który jest doktorem historii i m.in. dyrektorem muzeum Pamięć Narodu Żydowskiego i Holokaust na Ukrainie. Dodał, że po raz pierwszy mem został zauważony pod koniec stycznia 2019 roku przez jednego z uczniów, któremu w nagrodę zamierza wysłać komplet książek.
Współczesne dzieci to wzrokowcy... Należy to brać pod uwagę - podkreślił historyk.