Sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu 50-letniego Taleba Abdul Dżawada, który dokonał ataku na jarmark świąteczny w niemieckim Magdeburgu. Policja przekazała nowe informacje o ofiarach zamachu - to 9-letni chłopiec i cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.
W piątek wieczorem samochód osobowy kierowany przez mieszkającego w Niemczech od 2006 roku Saudyjczyka, Taleba Abdul Dżawada, z dużą prędkością wjechał w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu.
W ataku zginęło 5 osób, a 200 zostało rannych.
Sprawca miał dostać się na teren jarmarku drogą ewakuacyjną. Jechał około trzech minut, zanim został zatrzymany - poinformował Tom-Oliver Langhans, szef policji w Magdeburgu.
W najnowszym komunikacie policja przekazała dane o wieku ofiar zamachu. To 9-letni chłopiec i cztery kobiety. Miały 45, 52, 67 i 75 lat.
Dziennik "Bild" pisze, że wszystkie kobiety, które zginęły, pochodziły z landu Saksonia-Anhalt, którego stolicą jest Magdeburg. Jedna z nich tydzień przed tragedią świętowała swoje 52. urodziny
Motywem działania 50-latka, który wjechał w uczestników jarmarku mogło być niezadowolenie z tego, jak w Niemczech traktuje się uchodźców z Arabii Saudyjskiej - ocenił główny prokurator Magdeburga Horst Walter Nopens.
Służby niemieckie dwukrotnie były ostrzegane przed sprawcą zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu. Okazuje się, że mężczyzna ma na koncie kilka spraw sądowych, m.in. o zniesławienie członków organizacji pomagających uchodźcom.
Taleb Abdul Dżawad od kilku lat był znany z zakłócania porządku, kierowania gróźb i obrażania. Został dwukrotnie ukarany grzywną, w tym za niewłaściwe korzystanie z numerów alarmowych. Prywantne procesy w 2023 roku wytoczyły mu Centralna Rada Byłych Muzułmanów i związana z tą organizacją Świecka Pomoc Uchodźcom. Członkowie tych organizacji mieli być obrażani i znieważani przez 50-latka.
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser kazała wszcząć śledztwo i wyjaśnić, które organy miały informacje o zagrożeniu, jakie może stwarzać Saudyjczyk i co z tymi informacjami zrobiły. Wiadomo, że ostrzeżenia już w 2023 roku dotarły do Federalnego Urzędu do Spraw Migracji i Uchodźców. Niemiecką policję kryminalną przed mężczyzną ostrzegała z kolei Arabia Saudyjska, z której pochodzi.
Przy zachodnim portalu kościoła św. Jana w pobliżu miejsca ataku zostało utworzone miejsce pamięci. Każdy może tam wyrazić swój żal i współczucie.
W sobotę wieczorem w katedrze w Magdeburgu odbyło się ekumeniczne nabożeństwo żałobne w intencji ofiar. Wzięli w nim udział m.in. prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.
Wszystkie miejskie instytucje kulturalne, w tym teatr, teatr lalek i muzea, są zamknięte na znak żałoby.