Kraje europejskie mają różne podejścia do koronawirusowych obostrzeń. Nasi zachodni sąsiedzi ograniczenia zaostrzają. Południowi z kolei - luzują. Polska restrykcje w większości przypadków przedłuża. Od poniedziałku w części kraju możliwa będzie nauka stacjonarna w klasach I-III w szkołach podstawowych. Otwarte zostaną także m.in. salony kosmetyczne.
Czesi od poniedziałku otwierają szkoły średnie i wznawiają treningi sportowe dla dzieci. Zaraz po majówce w tym kraju czynne będą także punkty usługowe, salony kosmetyczne, sklepy, ośrodki kultury i sanatoria.
Słowacy idą o krok dalej. Od poniedziałku wreszcie otwierają ogródki restauracyjne i siłownie. W Polsce jest szansa na wprowadzenie takiego rozwiązania, ale dopiero po majówce.
W zupełnie inną stronę idą nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy.
Jeśli w tym kraju siedmiodniowa liczba infekcji przekroczy 100 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w życie wejdzie godzina policyjna, czyli zakaz wychodzenia z domu po godz. 22. Wszystko po to, aby w wakacje można było już wrócić do normalności.
Ważne ostrzeżenie dla osób planujących majówkę w Chorwacji wydała tamtejsza ambasada. Instytucja apeluje, aby nie jechać do tego kraju.
W Chorwacji jest notowany obecnie szczyt zakażeń koronawirusem i wyjazd do tamtego państwa jest po prostu groźny.
W Polsce od poniedziałku zostaną złagodzone restrykcje związane z pandemią koronawirusa - ale nie wszędzie. Dotychczasowe obostrzenia zostają utrzymane w pięciu województwach - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. W jedenastu województwach od poniedziałku nastąpi powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3. Otwarte tam zostaną także m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.
Złagodzenie restrykcji nastąpi w województwach:
- małopolskim,
- zachodniopomorskim,
- kujawsko-pomorskim,
- mazowieckim,
- świętokrzyskim,
- lubuskim,
- pomorskim,
- lubelskim,
- warmińsko-mazurskim,
- podkarpackim
- podlaskim.
W pozostałych pięciu regionach branża beauty będzie zamknięta, a dzieci wszystkich klas będą uczyły się zdalnie.
Pozostałe dotychczasowe obostrzenia dotyczą zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań, jak i pozostałych 5 województw.
- Wszędzie żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.
- Uczniowie starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
- Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
- W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 m2 - w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 - w sklepach powyżej 100 m2.
- W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym na jedną osobę musi przypadać 20 m2.
- Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
- Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
- Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych - np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
- Możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu - przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
- Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
- Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.