Ubiegający się o reelekcję Gitanas Nauseda zwycięża w drugiej turze wyborów prezydenckich na Litwie. Po podliczeniu głosów z ponad połowy komisji wyborczych stwierdzono, że uzyskał 83,75 proc. głosów, a jego rywalka, premier Ingrida Szimonyte - 14,83 proc.

REKLAMA

Uzyskałem wielki mandat zaufania i doskonale zdaję sobie sprawę, że będę musiał to pielęgnować - powiedział Gitanas Nauseda dziennikarzom. Teraz, gdy mam pięcioletnie doświadczenie, wierzę, że będę w stanie wykorzystać ten skarb we właściwy sposób, przede wszystkim do osiągnięcia celów, m.in. dobrobytu dla wszystkich mieszkańców Litwy - dodał.

Frekwencja podczas niedzielnego głosowania wyniosła 53,43 proc. Nauseda od początku był faworytem.

Chciałabym pogratulować prezydentowi elektowi Litwy - powiedziała wieczorem dziennikarzom Ingrida Szimonyte.

Rozszerzenie kompleksowego systemu wsparcia dla rodzin jest jednym z priorytetów Nausedy na drugą kadencję.

System wsparcia dla rodzin powinien opierać się nie tylko na świadczeniach, ale też na odpowiedniej polityce mieszkaniowej i elementach regulacji rynku pracy. Ludzie, którzy wychowują dzieci, powinni wiedzieć, że nie są pozostawieni na łaskę losu - mówił.

Kim jest Gitanas Nauseda?

Gitanas Nauseda urodził się w Kłajpedzie w 1964 roku. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim, a w 1987 roku podjął pracę na macierzystej uczelni jako wykładowca. Pracę naukową kontynuował przez 2 lata m.in. na niemieckim uniwersytecie w Mannheim i w 1993 roku uzyskał tytuł doktora nauk społecznych.

W 1994 roku Nauseda rozpoczął pracę w Banku Litwy. Początkowo był zastępcą szefa działu analiz, następnie dyrektorem departamentu polityki pieniężnej, a po 4 latach został członkiem zarządu Banku Litwy. W latach 2008-2018 Nauseda był głównym doradcą prezesa banku SEB.

Prezydent Litwy zna język niemiecki, angielski i rosyjski. Jego hobby to szachy, tenis i muzyka. Jest od 32 lat żonaty z Dianą Nausediene, z którą ma dwie córki, Ugne i Gedaile.

Nauseda nie należy do żadnej partii politycznej. W wyborach startował jako kandydat niezależny.