Co najmniej 22 osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych w sobotnich atakach terrorystycznych na herbaciarnię w Mogadiszu i na targ w Afgooye w Somalii w północno-wschodniej części Afryki. Kraj od lat nękany jest zamachami przeprowadzanymi przez grupę terrorystyczną al-Shabaab (powiązaną z Al-Kaidą) i Daesh.
W dwóch eksplozjach w Somalii zginęło ponad 20 osób. Terroryści wybrali popularną herbaciarnię w dzielnicy Daynile, w której miejscowi często zbierają się, aby żuć liście khat i wypić popołudniową herbatę. Było to również miejsce chętnie odwiedzane przez żołnierzy i siły bezpieczeństwa.
W sobotę herbaciarnia była pełna gości, gdy w odstępie kilku minut wstrząsnęły nią dwie eksplozje. Zginęło co najmniej 18 osób, w tym pracujące w herbaciarni kobiety.
#SOMALIE-Banaadir: ce 17 Aot 2024, dee terroristes ont dtonn 02 IED dans un caf-restaurant du quartier Daynile de #Mogadiscio. Le bilan provisoire fait tat de 10 civils assassins. pic.twitter.com/YRczkwvyV6
Intelligency225August 17, 2024
Deadly Blast in Mogadishus Daynile District Kills 10, Including Soldiers#Mogadishu #Somalia https://t.co/MwggKvrWwX
Mog24NewsAugust 17, 2024
Tego samego dnia co najmniej 4 osoby zginęły, a kilka innych zostało rannych w wyniku wybuchu bomby na targu w centrum miasta Afgooye, około 30 kilometrów na północ od Mogadiszu.
„Naoczni świadkowie donieśli, że dwie bomby zostały prawdopodobnie rzucone na targowisko, gdy handlarze tłoczyli się na ruchliwych ulicach” - poinformował w niedzielę portal Hornobserver.
UPDATE: At least four people have been killed and several others were injured after two bomb explosions in the khat market in the city center of Afgooye, located approximately 30 kilometers from Somalias capital, Mogadishu.https://t.co/dj7dcKm5va
KaabTVAugust 17, 2024
W piątek z kolei zginęło co najmniej 12 żołnierzy, gdy przewożący ich samochód wjechał na minę w południowo-zachodniej części Somalii.
Żadna grupa nie wzięła jeszcze odpowiedzialności za żaden z tych trzech ataków, jednak Somalia od lat nękana jest zamachami przeprowadzanymi przez grupy terrorystyczne al-Shabaab i Daesh.
Według Amnesty International, wszystkie walczące strony dopuściły się poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Brak bezpieczeństwa, susza, powodzie i niedostatek żywności spowodowały przesiedlenie ponad 2,9 miliona osób i poważny kryzys humanitarny.