Niemiecki rząd zatwierdził w środę projekt nowego modelu służby wojskowej. Mężczyźni, którzy w przyszłym roku ukończą 18 lat, będą musieli wypełnić kwestionariusz dotyczący gotowości i zdolności do służby. W przypadku młodych pań dostarczenie takich informacji będzie dobrowolne.

REKLAMA

Plany ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa opierają się na dobrowolnym modelu służby wojskowej. Rząd w Berlinie deklaruje, że chce mieć pełną bazę danych o młodych mężczyznach gotowych i zdolnych do służby - podał portal radia publicznego Deutschlandfunk.

Rejestracja młodych mężczyzn ma stać się obowiązkowa. Obywatele Niemiec, którzy w przyszłym roku ukończą 18 lat, otrzymają kwestionariusz cyfrowy. Będą musieli wypełnić go, informując o swojej gotowości i zdolności do odbycia służby wojskowej. Ankietę otrzymają także młode kobiety, które dobrowolnie będą mogły ją wypełnić.

Cel - 5 tys. nowych rekrutów rocznie

Rząd Niemiec szacuje, że dzięki nowemu modelowi służby wojskowej uda się pozyskać 5 tys. dodatkowych rekrutów rocznie.

Nowa ustawa o służbie wojskowej umożliwia nam przywrócenie systemu rejestracji wojskowej, który nie istnieje od czasu zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej w 2011 r. Gdyby jutro doszło do sytuacji obronnej, nie wiedzielibyśmy, kogo możemy powołać, ponieważ nie ma pełnej bazy danych - powiedział Boris Pistorius agencji dpa.

Pozyskani w ramach kwestionariusza rekruci mają odbyć 6-miesięczne, podstawowe szkolenie wojskowe z możliwością przedłużenia go do 23 miesięcy. Minimalne wynagrodzenie dla rekrutów ma wynieść początkowo 1800 euro - napisał dziennik "Die Welt".

Projektem rządu zajmie się teraz parlament. Szacuje się, że nowy model służby wojskowej może wejść w życie w maju 2025 r.