Korea Północna zawiadomiła Międzynarodową Organizację Morską (IMO), że planuje wystrzelić satelitę między 8 a 25 lutego. Informacja zbiegła się z doniesieniami o możliwych przygotowaniach Pjongjangu do testu pocisku balistycznego.

REKLAMA

Biały Dom ostrzegł, że ewentualne wystrzelenie satelity przez Koreę Północną będzie postrzegane przez społeczność międzynarodową jako kolejna destabilizująca prowokacja i wyraźne naruszenie międzynarodowych zobowiązań.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma rolę do odegrania w kwestii pociągnięcia Pjongjangu do odpowiedzialności poprzez nałożenie surowego, kompleksowego i wiarygodnego pakietu nowych sankcji i zapewnienie, że wdrożone zostaną rezolucje już przyjęte - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

Według niego najnowsze doniesienia wyraźniej wskazują, że społeczność międzynarodowa musi "wysłać Korei Północnej zdecydowany komunikat, że nieprzestrzeganie zobowiązań nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ nie będzie tolerowane".

Satelita z okazji urodzin Kim Dzong Ila?

Media spekulują, że wskazany przez Pjongjang przedział czasowy umieszczenia satelity na orbicie sugeruje, że reżim może chcieć dokonać wystrzelenia przy okazji obchodów przypadających 16 lutego urodzin Kim Dzong Ila, ojca obecnego przywódcy Kim Dzong Una. Według przedstawicieli IMO w Londynie wystrzelenie satelity może nastąpić w przedziale między 7 rano a południem czasu lokalnego.

Jak poinformowała ONZ, Korea Północna o planowanym wystrzeleniu satelity zawiadomiła także Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO) i Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Zapowiedź taka ma na celu ostrzeżenie cywilów, a także przewoźników morskich i lotniczych w regionie.

Japońska agencja Kyodo, powołując się na japońskie źródło rządowe, informowała w ubiegłym tygodniu, że analiza zdjęć satelitarnych wskazuje na możliwe przygotowania Korei Północnej do testu pocisku rakietowego dalekiego zasięgu. Z kolei przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony potwierdził w piątek, że Korea Płn. może przygotowywać wystrzelenie obiektu kosmicznego, ale nic nie wskazuje, że może chodzić o pocisk.

W rozmowie z AP anonimowy przedstawiciel władz USA podkreślił, że zdjęcia satelitarne pokazały dużą aktywność w miejscu, w którym do tej pory Korea Północna testowała swoje pociski balistyczne.

Twierdzą, że przeprowadzili próbny wybuch bomby wodorowej

Na początku stycznia władze Korei Północnej oświadczyły, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy izolowany kraj mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale.

(mal)