Niejasny przekaz dotyczący Holokaustu - znów zaciemnił kwestię tego, kto był odpowiedzialny za zagładę. Tym razem wątpliwości wzbudził film opublikowany w internecie przez Komisję Europejską z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. KE po krytyce poprawiła nagranie.
Przypomnijmy, że polskie władze od lat walczą z kłamstwem i sugestią, że Polacy są odpowiedzialni za Holokaust, bo obozy powstały na terenie Polski.
Na filmie unijni komisarze wymawiali na głos imiona i nazwiska ofiar nazistowskich Niemiec. Nagranie na platformie X podała sama szefowa KE, apelując o wypowiadanie na głos imion ofiar Holokaustu. Ursula von der Leyen też wymienia jedną z nich. Problem w tym, że napis pod tym kadrem brzmiał: "Zmarła w obozie w Auschwitz, Polska". W najlepszym przypadku było to niedopowiedzenie, bo nie zawarto informacji o tym, że obóz w Auschwitz to "były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny" i powstał na terenie okupowanej wówczas Polski.
W filmie ten sam cytat pojawiał się aż dziewięć razy.
W kontrowersyjnym nagraniu wzięło udział tylko 18 z 27 komisarzy. Nie uczestniczył w nim polski komisarz Janusz Wojciechowski. Osoba z jego otoczenia przekazała, ze Wojciechowski właśnie miedzy innymi dlatego nie wziął udziału w tym nagraniu.
Algirdas Savitzkis.Jana Neumannova.Tekla Bruchsaler.On Holocaust Remembrance Day, #WeRemember the victims and say their names out loud.Today, antisemitic acts are on the rise, alarmingly.It is our duty to protect and make Jewish life thrive in Europe. pic.twitter.com/KwTzX2mb1C
vonderleyenJanuary 27, 2024
Nagranie spotkało się z krytyką - m.in. ze strony Ryszarda Pawlika, asystenta eurodeputowanego Jerzego Buzka.
KE w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wypuszcza ważny filmik. Szkoda, że nie wziął w nim udział komisarz Janusz Wojciechowski, a przede wszystkim, że 9 razy pojawia się tam informacja, że "obóz Auschwitz" (nie "koncentracyjny") znajdował się w Polsce (nie "okupowanej")... - napisał Pawlik na Twitterze.
#KE w Midzynarodowy Dzie Pamici o Ofiarach #Holokaust wypuszcza wany filmik. Szkoda, e nie wzi w nim udzia Komisarz @jwojc, a przede wszystkim, e 9 razy pojawia si tam informacja, e "obz Auschwitz" (nie "koncentracyjny") znajdowa si w Polsce (nie "okupowanej")... https://t.co/Acp8PvJug5
Ryszard_PawlikJanuary 27, 2024
Film skomentowało również na Twitterze Muzeum Auschwitz. "Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz znajdował się na okupowanej części terytorium Polski, która w październiku 1939 roku została przyłączona bezpośrednio do nazistowskich Niemiec. Trafne jest zatem stwierdzenie, że obóz znajdował się na terenie okupowanej Polski" - napisało Muzeum Auschwitz dodając, że na filmie "przydałoby się także poświęcić nieco więcej uwagi faktycznemu opisowi wojennych granic Europy".
"Grecja była okupowana przez Włochy i Niemcy (a część została zaanektowana przez Bułgarię), Litwa była okupowana przez Niemcy, a Austria została przyłączona do Niemiec w 1938 roku" - wyjaśniło muzeum, prosząc o pamięć o "złożoności zmian granic przed i w czasie II wojny światowej, aby odzwierciedlić tragedie, jakie miały wówczas miejsce w Europie".
The Auschwitz concentration & extermination camp was located in an occupied part of Polish territory that in October 1939 was annexed directly into Nazi Germany. Therefore, it's accurate to say that the camp was located in occupied Poland. pic.twitter.com/PNjWRu1N9I
AuschwitzMuseumJanuary 28, 2024
Głos zabrał dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.
"Przynajmniej w dzień pamięci Komisja Europejska powinna powstrzymać się od manipulowania faktami. Nie sądzę, aby którykolwiek z autorów tego filmu nie miał świadomości, że KL Auschwitz był niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym na terenach, które Niemcy przyłączyli do swojego kraju po niesprowokowanej agresji na Polskę w 1939 roku. Proszę poprawić" - napisał.
At least on the #HolocaustMemorialDay, @EU_Commission should refrain from manipulating facts. I do not believe that any of the authors of this film are unaware that the KL Auschwitz was a German concentration camp established on territories that the Germans annexed to their... pic.twitter.com/z7E6kNgWAr
SlawomirDebskiJanuary 28, 2024
Do sprawy odniósł się na Twitterze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją. Informacja w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej będzie doprecyzowana, ale szkoda, że polski komisarz UE zawczasu nie zaprezentował polskiego punktu widzenia - czytamy we wpisie.
Piszc o nazistowskim obozie zagady w Auschwitz naley wskazywa, e powsta pod niemieck okupacj. Informacja w mediach spoecznociowych Komisji Europejskiej bdzie doprecyzowana ale szkoda, e polski komisarz UE zawczasu nie zaprezentowa polskiego punktu widzenia.
sikorskiradekJanuary 28, 2024
Szefowa KE Ursula von der Leyen zamieściła dziś wpis na Twitterze. Nie odniosła się do samego filmu, a do wczorajszych uroczystości, podkreślając, że upamiętniały one ofiary "niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz".
Podczas wczorajszych uroczystości oddano hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz i upamiętniono sześć milionów Żydów oraz wszystkie inne ofiary zamordowane przez nazistów - podkreśliła szefowa KE.
Szefowa KE UvdL prbuje doprecyzowa, ale czy bdzie korekta w kontrowersyjnym filmiku... https://t.co/BeobewRZ6r
Sz_BorginonJanuary 28, 2024
Po południui kontrowersyjny film poprawiono. Z nagrania poświeconego Międzynarodowemu Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu zniknął skandaliczny napis "obóz Auschwitz, Polska".
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.
27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W muzeum Auschwitz-Birkenau w sobotę odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady.