Brytyjska bulwarówka "News of the World" zostanie zlikwidowana. W najbliższą niedzielę ukaże się ostatnie wydanie tygodnika, który wychodził nieprzerwanie od prawie 170 lat. Tabloid należący do imperium Ruperta Murdocha zamieszany jest w potężny skandal podsłuchowy.

REKLAMA

Afera podsłuchowa zatacza coraz szersze kręgi i sięga ponad 10 lat wstecz. Początkowo sądzono, że ofiarami podsłuchów "NotW" byli tylko celebryci, ale lista podsłuchiwanych stale się wydłuża. Policja mówi już nawet o 4 tys. ofiar. Niektóre podsłuchy, jak np. dotyczące ofiar głośnych zabójstw, mogą oznaczać ingerencję w przebieg policyjnych śledztw.

Oburzenie wywołało zwłaszcza ujawnienie, że na zlecenie "News of the World" hakerzy włamali się w 2002 roku do skrzynki głosowej 13-letniej Milly Dowler w czasie, gdy uchodziła za zaginioną i była poszukiwana przez policję. Dziewczynka padła ofiarą mordu.

Z jej skrzynki głosowej hakerzy wykasowali wcześniejsze wiadomości, które już odsłuchali, by zrobić miejsce dla następnych. Stwarzało to rodzicom fałszywą nadzieję, że córka żyje i mogła była uciec z domu. Skasowanie wiadomości w skrzynce głosowej wprowadzało w błąd także policjantów prowadzących dochodzenie, a więc było ingerencją w policyjne śledztwo.

Policja nie wyklucza, że hakerzy "News of the World" mogli włamać się także do skrzynek głosowych rodziców dwóch 10-letnich dziewczynek Holly Wells i Jessiki Chapman zamordowanych w 2002 roku. Pojawiły się też podejrzenia, że podsłuchiwano rodziny ofiar zamachów terrorystycznych i rodziny żołnierzy poległych w Afganistanie. Mówi się także o płaceniu policjantom za poufne informacje.

Do dziś nie wiadomo ilu dziennikarzy uprawiało ten proceder; ustala to policyjne i rządowe dochodzenia.

Główną oskarżoną jest Rebekah Brooks, redaktor naczelna "News of the World" w latach 2000-2003, i jej następca Andy Coulson, który stał na czele gazety w latach 2003-2007. Coulson, do stycznia bieżącego roku doradca premiera Davida Camerona ds. mediów.

Cameron: Afera podsłuchowa jest oburzająca

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron chce dochodzenia w sprawie podsłuchów zlecanych przez tabloid. Cameron nazwał aferę podsłuchową "oburzającą" i zapewnił, że policyjne dochodzenie w sprawie przestępczego i korupcyjnego aspektu działalności "NotW" przeprowadzi ekipa dochodzeniowo-śledcza w innym składzie niż ta, która badała sprawę wcześniej.

W ostatnim wydaniu "News of the World nie będzie reklam, a dochód z jego sprzedaży przekazany zostanie na cele charytatywne. Niektórzy komentatorzy zauważają, że miejsce brukowca może zająć dziennik "The Sun", który również należy do koncernu, Ruperta Murdocha. Niemniej likwidacja tej kontrowersyjnej gazety przejdzie do historii brytyjskich mediów.