Po intensywnych negocjacjach Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy, która podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne obydwu państw w części Morza Bałtyckiego, znajdującej się na południe od Bornholmu - ogłosiło w czwartek polskie MSZ. Spór w tej sprawie trwa od ponad 40 lat.
Znaczne przybliżenie się do zakończenia ponad 40-letniego sporu jest powodem mojej wielkiej satysfakcji - zaznaczył szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, cytowany w wydanym przez MSZ oświadczeniu.
Ponieważ umowa opiera się na sprawiedliwym rozwiązaniu, jestem przekonany, że przysłuży się wzmocnieniu naszych dwustronnych stosunków i współpracy, jak również przyczyni się do zapewnienia przejrzystości prawnej w regionie Morza Bałtyckiego - podkreślił.
O "historycznym kroku w kierunku przejrzystości w regionie" mówił również minister spraw zagranicznych Królestwa Danii Anders Samuelsen.
Jestem bardzo zadowolony z tego, że w końcu mamy uzgodnioną granicę z Polską. Porozumienie jest historycznym krokiem w kierunku przejrzystości w regionie, z korzyścią dla obydwu stron - podkreślił.
Zaznaczył również, że podpisania stosownej umowy w tej sprawie spodziewa się "w bardzo bliskiej przyszłości".
Aby umowa ta mogła wejść w życie, musi zostać zaakceptowana także w ramach wewnętrznych procedur obydwu państw.
Polskie MSZ zaznaczyło ponadto, że negocjacje przyniosły sprawiedliwe rozstrzygnięcie, które zostało osiągnięte zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 10 grudnia 1982 roku i stosownym orzecznictwem międzynarodowym.
(e)