15 lat temu do domu Ojca odszedł papież Jan Paweł II. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX.

REKLAMA

To był papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, aktor i miłośnik gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Przed wojną studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1942 roku Wojtyła wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownym w Krakowie. Po wojnie otrzymał święcenia kapłańskie. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską.

Początki papiestwa

Wybrany został na papieża 16 października 1978. O godzinie 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Wybór przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy Włochów. W czasie homilii podczas inauguracji pontyfikatu wypowiedział słynne słowa: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi".

Jego dorobek jest imponujący.

Odbył:

  • 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy), odwiedził 129 narodów
  • 146 podróży na terytorium Włoch

Opublikował liczne dokumenty:

  • 14 encyklik
  • 14 adhortacji apostolskich
  • 11 konstytucji apostolskich
  • 45 listów apostolskich

Ponadto w czasie podróży apostolskich miał 3288 zaplanowanych przemówień. Osiem razy odwiedził ojczyznę.

Śmierć

Przy łożu zmarłego w papieskich apartamentach byli najbliżsi współpracownicy Ojca Świętego, m.in.: osobisty sekretarz papieża abp Stanisław Dziwisz, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.

Agonia Jana Pawła II trwała trzy dni, od 31 marca do 2 kwietnia. Na umieranie papieża patrzył cały świat. Watykan był bardzo oszczędny w informowaniu o tym, jaki jest stan zdrowia papieża. Wszyscy z niepokojem czekali na kolejne komunikaty.

W dniu swojej śmierci Jan Paweł II zwrócił się do osób, obecnych przy jego łóżku z ostatnimi słowami: "Pozwólcie mi iść do domu Ojca".

Obchody piętnastej rocznicy

Sam lęk nam nie pomoże. Pomoże nam nadzieja złożona w Bogu. Pomoże nam spokój serca, które zaufało miłosiernemu Bogu. Pomoże nam osobista i zbiorowa solidarność - mówił dziś rano kard. Stanisław Dziwisz w czasie mszy św. sprawowanej w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Były papieski sekretarz zauważył, że programowe słowa pontyfikatu św. Jana Pawła II: "Nie lękajcie się!" - nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat.

Z powodu pandemii koronawirusa, publiczne wydarzenia związane z rocznicą zostały odwołane. Wspomnienia i modlitwa odbędą się jednak online. Na stronie krakowskiej diecezji o 21.00 odbędzie się transmisja mszy z kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, którą odprawi abp Marek Jędraszewski.

Do duchowej łączności zachęca o 21:37, w godzinie śmierci Jana Pawła II, także kard. Stanisław Dziwisz. Prosi o to, by w oknach mieszkań zapalić świece i modlić się o ustanie epidemii koronawirusa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.