​Izraelska artyleria rozpoczęła ostrzeliwanie terytorium Strefy Gazy, siły powietrzne kontynuują ataki z powietrza - poinformował wkrótce po północy izraelski rzecznik wojskowy. Według mediów siły Hamasu w Gazie odpowiadają dalszymi atakami rakietowymi.

REKLAMA

"Lotnictwo izraelskie i wojska lądowe dokonują obecnie ataku w Strefie Gazy" - powiedział izraelski rzecznik wojskowy. Nie sprecyzował jednak liczby uczestniczących w ofensywie żołnierzy ani zakresu i czasu trwania operacji.

Wcześniej Izrael skoncentrował w pobliżu granicy z palestyńską enklawą znaczne siły wojsk lądowych.

Według izraelskich korespondentów wojennych, którzy otrzymują regularne komunikaty prasowe, nie jest to inwazja wojsk lądowych na Strefę Gazy: enklawa jest ostrzeliwana przez artylerię z izraelskiej strony granicy.

Agencja informacyjna Reuters podaje, że mieszkańcy północnej części Strefy Gazy nie dostrzegli obecności lądowych sił izraelskich, mówili natomiast o silnym ostrzale artyleryjskim i dziesiątkach ataków z powietrza.

Odstraszające uderzenie Izraela

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w czwartek, że kampania przeciwko Strefie Gazy "będzie trwała jeszcze przez jakiś czas".

Według izraelskich źródeł, przed jakimkolwiek rozejmem kontrolujący enklawę radykalny palestyński Hamas musi otrzymać silne odstraszające uderzenie.

Palestyńczycy "sprawdzają" Żelazną Kopułę

Od kilku dni celem ostrzałów rakietowych jest również sam Izrael.

Armia tego kraju zaznacza, że około 90 procent z 1750 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy zostało przechwyconych i zniszczonych przez system obrony przeciwlotniczej, tzw. Żelazną Kopułę.

Ze względu na zagrożenie wiele linii lotniczych zawiesiło loty na lotnisko im. Ben Guriona w Tel Awiwie.

Waszyngton się ugiął. W niedzielę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnią eskalację konfliktu izraelsko-palestyńskiego zajmie się w najbliższą niedzielę, 16 maja, na otwartym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ.

"Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w niedzielę w celu omówienia sytuacji w Izraelu i Strefie Gazy" - napisała stała przedstawicielka USA w ONZ Linda Thomas-Greenfield na Twitterze.

Z wnioskami o zwołanie takiego posiedzenia wystąpiły m.in. Chiny, Tunezja i Norwegia.

Początkowo posiedzenie miało odbyć się w piątek, ale - według źródeł dyplomatycznych - sprzeciwiły się temu Stany Zjednoczone: domagały się odroczenia spotkania do przyszłego tygodnia. W końcu jednak zgodziły się na termin niedzielny.

Waszyngton, główny sojusznik Izraela, podkreśla prawo Izraela do obrony przed atakami rakietowymi Hamasu ze Strefy Gazy, apelując jednak równocześnie o "deeskalację konfliktu" i o "uczynienie wszystkiego, co możliwe, w celu unikania ofiar wśród ludności cywilnej".

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.