Irańska Rada Strażników Konstytucji zatwierdziła w poniedziałek ustawę wprowadzającą w życie historyczne porozumienie ze światowymi mocarstwami ws. programu nuklearnego Teheranu - podała oficjalna agencja prasowa IRNA. Chodzi o porozumienie zawarte 14 lipca. W ubiegłym tygodniu parlament Iranu przyjął ustawę wprowadzającą je w życie, a zatwierdzenie ustawy przez Radę Strażników oznacza w praktyce, że islamscy hierarchowie nie zgłaszają do niej zastrzeżeń z punktu widzenia islamu i konstytucji i ustawa - a tym samym porozumienie - może wejść w życie.
14 lipca sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Ma to jednak nastąpić dopiero wtedy, gdy Teheran spełni wszystkie warunki umowy.
Porozumienie wprowadza ponadto embargo na dostawy do Iranu broni konwencjonalnej przez najbliższe pięć lat i zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.
Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.
Umowa musi być jeszcze zaakceptowana przez amerykański Kongres.
Warunkiem, który musi zostać spełniony, aby zachodnie sankcje zostały zniesione, jest publikacja raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - ma on zostać opracowany do końca tego roku. Aby mógł powstać, Iran musi dostarczyć międzynarodowym inspektorom odpowiednie informacje na temat swego programu jądrowego i jego rozwoju w ostatnich latach.
(edbie)