Zgodnie z zarządzeniem FIFA, kobiety w Iranie będą mogły uczestniczyć w meczach piłki nożnej, zaczynając od eliminacji do Mistrzostw Świata w przyszłym miesiącu. Prezydent FIFA Gianni Infantino powiedział, że rozmawiał na ten temat z władzami irańskimi po tragicznej śmierci jednej z kobiet, która została aresztowana za to, że chciała wejść na stadion.
We gathered in Toronto this evening to light a candle in memory of the #BlueGirl #SaharKhodayari pic.twitter.com/qhN7OW1uWx
ArdeshirzSeptember 14, 2019
Od 1979 roku irańskie kobiety nie mogły przebywać na stadionach, na których grali mężczyźni.
Zmienia się to po reakcji Gianni Infantino, prezydenta FIFA, który - jak przekazał - dostał zapewnienie od irańskich władz, że kobiety będą wpuszczane na mecze.
To pokłosie tragicznej śmierci jednej z kobiet, która została aresztowana za próbę dostania się na teren stadionu podczas meczu, na którym grali mężczyźni.
Sahar Khodayari - kobieta kibic, zwana też "niebieską dziewczyną" od kolorów, w których gra jej ulubiona drużyna - Esteqlal, po aresztowaniu obawiała się, że zostanie skazana na karę więzienia. Podpaliła się przed sądem. W złym stanie trafiła do szpitala i tydzień później zmarła.
Jej śmierć wywołała powszechny smutek i oburzenie, nie tylko w Iranie, ale również w całym świecie kibiców.
Piłkarze i kibice z całego świata również oddawali hołd Khodayari. Piłkarki z niektórych europejskich drużyn kobiecych grały z niebieskimi opaskami, żeby oddać cześć jej pamięci.
Sama FIFA spotkała się z rosnącą krytyką. Kibice domagali się zawieszenia w związku z tą sytuacją irańskiej federacji piłkarskiej.
Przedstawiciele FIFA spędzili tydzień w Iranie, dyskutując o zbliżającym się meczu z Kambodżą, który ma być pierwszym meczem gospodarzy w Iranie w eliminacjach w 2022 roku.
Zapewniono nas, że od następnego międzynarodowego meczu w Iranie kobiety będą mogły wchodzić na stadiony piłkarskie. To bardzo ważny krok - pierwszy raz od 40 lat - mówili przedstawiciele FIFA dla BBC.
Chociaż zakaz sportowy nie jest zapisany w prawie, jest "bezwzględnie egzekwowany" - podkreśla Human Rights Watch.
Zakaz został tymczasowo zniesiony w zeszłym roku, aby umożliwić kobietom oglądanie transmisji Pucharu Świata na stadionie w Teheranie.
W listopadzie ubiegłego roku pojawiły się nadzieje na długoterminową zmianę, kiedy grupa kobiet otrzymała pozwolenie na wejście do drugiego etapu finału Ligi Mistrzów Azji w Teheranie. Infantino również był na tym meczu. Jednak od tego czasu kobietom odmawiano dostępu do meczów.