Saddam Husajn został pochowany o świcie w swojej rodzinnej wsi Audża – donoszą agencje. Pogrzeb odbył się nim upłynęły 24 godziny od momentu egzekucji Saddama wczoraj nad ranem.
We wsi Audża na rodzinnym cmentarzu pochowani zostali także dwaj jego synowie Udaj i Kusaj, którzy zginęli z rąk amerykańskich żołnierzy w 2003 r. Według jednego z krewnych byłego irackiego dyktatora ceremonia odbyła się w miejscu, zwykle wykorzystywanym przez mieszkańców wioski do składania kondolencji rodzinom zmarłych.
Na grób Saddama Husajna przybyło już około 2 tys. Irakijczyków. Wszyscy chcieli oddać hołd dyktatorowi. Zebrani to w większości członkowie klanu z którego pochodził Saddam. Według agencji prasowych, część przysięga zemstę na Amerykanach.
To dzień wielkiego zwycięstwa. Koszmar opresji i ubóstwa za czasów reżimu Saddama odcisnął swe piętno na każdym irackim domu. W każdej rodzinie są jego ofiary. Jestem przekonany, że z politycznego punktu widzenia jego śmierć doprowadzi do przyspieszenia procesu pojednania w naszym kraju - mówił były iracki premier Ibrahim Al Dżafari.
Zdjęcia Saddama Husajna na kilka minut przed egzekucją znalazły się dziś na pierwszych stronach głównych izraelskich gazet. "Nareszcie już po nim" - podpisał zdjęcie dziennik Yediot Aharonot. "Saddam na śmietniku historii - dla nas był uosobieniem zła" - pisze dziennik Maariv. A Jerusalem Post dodaje "rządy terroru Saddama skończyły na szubienicy". Liberalny Haaretz ostrzega, że śmierć Saddama nie zmieni na lepsze sytuacji w regionie i zadaje pytanie "czy było warto?".
Czy wyrok śmierci wykonany na Husajnie to tryumf sprawiedliwości, czy okrucieństwa? - zastanawia się włoska prasa. Niemal jednomyślnie wyrażana jest opinia, że egzekucja była poważnym błędem politycznym. Dla Ziyada Raufa, Kurda od lat mieszkającego w Polsce - dzień egzekucji Hussajna to podwójne święto:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Eksperci nie mają jednak złudzeń – zgładzenie Husajna nie będzie punktem zwrotnym w toczącej się w Iraku wojnie. Amerykańskie władze podały, że grudzień był najtragiczniejszym od dwóch lat miesiącem, jeśli chodzi o straty wśród żołnierzy USA. Zginęło 107 wojskowych.
Iracki trybunał skazał Husajna na śmierć na początku listopada. Trybunał uznał byłego dyktatora za winnego zbrodni przeciwko ludzkości i skazał go na karę śmierci przez powieszenie. Husajn był głównym oskarżonym w procesie o spowodowanie masakry 148 szyitów z Dudżailu w latach 80.