120 tysięcy Ormian ma uciec z Górskiego Karabachu do Armenii – zapowiada w rozmowie z agencją Reutera Dawid Babajan, doradca prezydenta separatystycznego Górskiego Karabachu Samwela Szahramaniana. Ludność ormiańska ma opuścić swoje domy mimo zapewnień Baku, że Azerbejdżan zagwarantuje jej prawa należne mniejszościom.

REKLAMA

Nasi ludzie nie chcą żyć jako część Azerbejdżanu. 99,9 proc. z nich woli opuścić nasze historyczne ziemie - oznajmił Babajan. Jak dodał, nie jest jasne, czy Ormianie opuszczą Górski Karabach korytarzem laczyńskim - jedyną drogą łączącą enklawę z Armenią.

W samej Armenii premier Nikol Paszynian jest wzywany do odejścia, jako że nie zdołał uratować Karabachu - relacjonuje Reuters w korespondencji z nadgranicznej wsi Kornidzor.

Babajan potwierdził w wywiadzie, że trwa proces składania broni przez siły zbrojne enklawy. Los Ormian z Górskiego Karabachu "zapisze się w historii jako hańba dla narodu ormiańskiego i całego cywilizowanego świata" - ocenił doradca Szahramaniana.

Azerbejdżan zapewnił, że zagwarantuje prawa ormiańskiej ludności Górskiego Karabachu i nie ma zamiaru jej krzywdzić - dodał Reuters. Exodus mieszkańców enklawy oznaczałby kolejny zwrot w jej burzliwej historii, jak również zmianę skomplikowanej równowagi sił na Kaukazie Południowym - zauważyła agencja.

Ministerstwo zdrowia Armenii poinformowało w niedzielę rano, że ewakuowało z Górskiego Karabachu 23 osoby ranne, z poważnymi obrażeniami bądź w stanie ciężkim.

Wieczorem w sobotę powiadomiono, że do Górskiego Karabachu, gdzie zaostrza się kryzys humanitarny, przybyła pomoc wysłana przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Rosję.

"Jesteśmy gotowi przyjąć wszystkich rodaków z Górskiego Karabachu

Dziś w orędziu premier Nikol Paszynian zapewnił, że Armenia jest gotowa przyjąć wszystkich Ormian z Górskiego Karabachu.

Ormianie w Górskim Karabachu wciąż stoją w obliczu niebezpieczeństwa czystek etnicznych - zaalarmował Paszynian.

Jeśli Ormianie Górskiego Karabachu nie będą mieli stworzonych realnych warunków do życia w ich własnych domach i nie będzie skutecznych mechanizmów ochrony przed czystkami etnicznymi, to rośnie prawdopodobieństwo, iż uznają wygnanie z ojczyzny za jedyne wyjście - powiedział premier Armenii. Zapewnił, że władze "z miłością przyjmą braci i siostry z Górskiego Karabachu".

Ataki na Armenię podjęte przez Azerbejdżan prowadzą do oczywistego wniosku, że systemy bezpieczeństwa, w których jesteśmy reprezentowani są nieskuteczne z punktu widzenia interesów państwowych Armenii i jej bezpieczeństwa. Było to widoczne zarówno w czasie wojny 44-dniowej (o Górski Karabach w 2020 roku - RMF FM), jak też podczas wydarzeń w maju i listopadzie 2021 roku (naruszenia rozejmu na granicy Armenii i Azerbejdżanu - PAP), oraz we wrześniu 2022 roku - przypomniał premier. Te ostatnie słowa są jawną krytyką pod adresem Rosji - zauważyła agencja Reutera.

Armenia nigdy nie rezygnowała ze swoich zobowiązań sojuszniczych i nie zdradzała sojuszników, ale analiza wydarzeń pokazuje, że systemy bezpieczeństwa i sojusznicy, na których polegaliśmy przez wiele lat stawiają sobie zadanie, by pokazać naszą słabość - zauważył Paszynian, cytowany przez portal News.am.

Broń na placu w Szuszy

W Szuszy - mieście, które w wyniku poprzedniej wojny o Karabach w 2020 roku znalazło się pod kontrolą Baku - armia Azerbejdżanu pokazała mediom ciężki sprzęt przejęty od sił Górskiego Karabachu. Kilka pojazdów opancerzonych, czołg T-72, moździerze, granatniki, amunicja; sterty kamizelek opancerzonych i ułożone w piramidę hełmy - to tylko część trofeów. Azerbejdżan przejął je w ciągu ostatnich dwóch dni po tym, jak Ormianie w Górskim Karabachu złożyli broń. Oddane uzbrojenie zapełniło plac w Szuszy zbliżony wielkością do boiska piłkarskiego - oceniła rosyjska redakcja BBC.

Własne statystyki ogłosiła Moskwa: według niej karabascy Ormianie oddali 800 jednostek broni strzeleckiej i około 5 tys. sztuk amunicji.

Przez ostatnich kilka dni nie było informacji o żadnych nowych starciach i ofiarach w Górskim Karabachu. Jednak na punktach kontrolnych i przy drogach w Szuszy widać, że napięcie się utrzymuje - sprzętu i wojskowych jest tam więcej, niż wcześniej. Na jednym ze wzniesień stoi co najmniej sześć moździerzy wycelowanych w stronę Stepanakertu - nieoficjalnej stolicy Górskiego Karabachu; jeszcze rok temu nie było tam żadnej broni - relacjonuje BBC.

Azerbejdżan przejął kontrolę nad Górskim Karabachem po błyskawicznej 24-godzinnej ofensywie rozpoczętej we wtorek. Było to trzecie starcie o region, o który stoczono w ostatnich dekadach dwie wojny, zakończone tysiącami ofiar śmiertelnych.