Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 75 punktów bazowych do - odpowiednio - 1,25 proc., 1,5 proc. i 0,75 procenta. EBC powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne na najbliższych posiedzeniach.
Rada Prezesów postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 75 punktów bazowych. Ten istotny krok przybliża przejście od obecnego poziomu stóp procentowych o wysoce łagodzącym oddziaływaniu do poziomów, które zapewnią, aby inflacja wkrótce powróciła do przyjętego przez EBC średniookresowego celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie - informuje Europejski Bank Centralny w opublikowanym po południu komunikacie.
Jak zaznacza EBC, "opierając się na aktualnej ocenie, Rada Prezesów przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych".
Rada Prezesów będzie regularnie poddawać przyjęty kierunek polityki pieniężnej ponownej ocenie w świetle napływających informacji i zmieniających się perspektyw inflacji. Przyszłe decyzje Rady w sprawie podstawowych stóp procentowych nadal będą zależeć od danych i zapadać z posiedzenia na posiedzenie - napisano w komunikacie.
Europejski Bank Centralny podkreślił, że "Rada Prezesów przewiduje dalsze podwyżki stóp procentowych, ponieważ inflacja pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka i prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom".
Według szacunków flash Eurostatu w sierpniu inflacja wyniosła 9,1 proc. Nadal windują ją gwałtowny wzrost cen energii i żywności, presja popytowa w pewnych sektorach spowodowana ponownym otwieraniem się gospodarki oraz zatory podażowe. Presja cenowa dalej się nasilała i rozszerzała na wszystkie sektory gospodarki i inflacja w najbliższym okresie może jeszcze wzrosnąć- podaje EBC.
Jak zaznacza EBC, "w miarę jak obecne czynniki proinflacyjne będą z czasem wygasać, a normalizacja polityki pieniężnej będzie wpływać na gospodarkę i kształtowanie cen, inflacja będzie się obniżać".
Jeśli chodzi o dalsze perspektywy, eksperci EBC znacznie zrewidowali w górę projekcje inflacji i obecnie oczekuje się, że wyniesie ona średnio 8,1 proc. w 2022 r., 5,5 proc. w 2023 r. i 2,3 proc. w 2024 r. - dodano.
We raised interest rates by 0.75 percentage points.See our latest monetary policy decisions https://t.co/wtQT8KUd3h pic.twitter.com/zX95pgI4dK
ecbSeptember 8, 2022
EBC obniżył projekcje wzrostu PKB.
Najnowsze dane wskazują na znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro, po odbiciu w pierwszej połowie 2022, przy czym przewiduje się, że w dalszej części roku i pierwszym kwartale 2023 r. gospodarka będzie w stanie stagnacji - informuje Europejski Bank Centralny.
Jak zaznacza EBC, "bardzo wysokie ceny energii zmniejszają siłę nabywczą dochodów ludności, a zatory podażowe, mimo że się zmniejszają, nadal ograniczają aktywność gospodarczą".
Ponadto niekorzystna sytuacja geopolityczna, zwłaszcza nieuzasadniona agresja Rosji wobec Ukrainy, odbija się na zaufaniu przedsiębiorstw i konsumentów. Te perspektywy odzwierciedlono w najnowszych projekcjach eksperckich dotyczących wzrostu gospodarczego, które na pozostałą część bieżącego roku i cały rok 2023 zrewidowano mocno w dół. Obecnie eksperci przewidują, że gospodarka odnotuje wzrost o 3,1 proc. w 2022 r., 0,9 proc. w 2023 i 1,9 proc. w 2024 r. - czytamy w komunikacie EBC.
O 14.45 rozpoczęła się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde, która przedstawi uzasadnienie decyzji Rady Prezesów i najnowsze projekcje makroekonomiczne.
Po ogłoszeniu decyzji kurs euro rośnie o 0,32 proc. wobec dolara, do 1,0007.
Następne posiedzenie EBC odbędzie się 27 października.
Watch the ECB press conference live: President Christine @Lagarde explains todays monetary policy decisions https://t.co/zHekKS3NWz
ecbSeptember 8, 2022