Dzisiaj w Brukseli odbywa się jednodniowy szczyt przywódców krajów NATO. Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Główne tematy rozmów to inicjatywa "NATO 2030", mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości oraz odpowiedz na działania Rosji i Chin.

REKLAMA

Przywódcy państw i rządów NATO spotykają się w kluczowym dla Sojuszu i bezpieczeństwa zbiorowego momencie - czytamy w zapowiadającym szczyt komunikacie. Liderzy 30 państw członkowskich, w tym prezydent USA Joe Biden, podejmą decyzje o przygotowaniu NATO na obecne i przyszłe wyzwania, wśród których wymieniono agresywne zachowania Rosji, terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające, wzrost potęgi Chin oraz wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo międzynarodowe.

Odpowiedzią na wyzwania przyszłości ma być agenda "NATO 2030" - zestaw konkretnych propozycji zebranych przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga po konsultacjach m.in. z ekspertami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. W pracach przygotowującego plan 10-osobowego zespołu ze strony Polski uczestniczyła europosłanka Anna Fotyga.

Przedstawione przywódcom rozwiązania mają dotyczyć m.in. pogłębienia mechanizmów konsultacji politycznych między sojusznikami, wzmocnienia przewagi technologicznej NATO, ulepszenia programu misji szkoleniowych, wspierania ładu międzynarodowego, walki ze zmianą klimatu i zainicjowania prac nad nową koncepcją strategiczną.

Działania Rosji i Chin

Odpowiedź na działania Rosji i Chin, inwestycje w obronę i odstraszanie, relacje transatlantyckie - to główne tematy, na jakie wskazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dzisiaj w Brukseli, gdzie rozpoczyna się szczyt Sojuszu.

Relacje z Rosją są w najgorszym momencie od zimnej wojny - powiedział sekretarz generalny, przypominając jej agresywne działania wobec sąsiadów - Ukrainy i Gruzji, a także cyberataki. Jednocześnie zabiegamy o dialog z Rosją. Dialog nie jest oznaką słabości, jest oznaką siły - możemy rozmawiać z Rosją - podkreślił.

Wskazał również na agresywne działania Chin na przykład na Morzu Południowochińskim oraz wobec demokratycznych protestów w Hongkongu a także na konieczność współpracy wobec takich wyzwań, jak zmiana klimatu i chińskie inwestycje w nowoczesne technologie jak 5G. Zaznaczył, że Chiny nie są przeciwnikiem.

Stoltenberg podkreślił znaczenie więzi transatlantyckich i wyraził zadowolenie z deklaracji, jaką prezydent USA Joe Biden złożył w sprawie ich utrzymania.

Mówiąc o konieczności inwestycji w obronność krajów członkowskich i wspólne programy, przypomniał, że wydatki sojuszników rosną siódmy rok z rzędu. Jak zaznaczył, odpowiedzią na wyzwania jest "ambitny, nastawiony na przyszłość" program NATO 2030. Ta agenda jest głównym tematem tegorocznego jednodniowego spotkania przywódców państw i rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polska na szczycie NATO

Polskę na szczycie reprezentuje prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Strona polska spodziewa się po brukselskim szczycie deklaracji w sprawie przyjęcia na kolejnym, przyszłorocznym spotkaniu przywódców państw NATO nowej koncepcji strategicznej, a także potwierdzenia utrzymania obecności wojskowej USA w Europie.

Podczas jednodniowego szczytu prezydent Andrzej Duda odbędzie spotkania dwustronne z Emmanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i premierem Macedonii Północnej - najmłodszego sojuszniczego państwa - Zoranem Zaewem.