W sprawie rozszerzenia NATO o Szwecję prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan raz po raz zmienia zdanie, próbując jak najwięcej dla siebie wynegocjować. Wczoraj już nie był taki pewien, że Turcja szybko da Sztokholmowi zielone światło.

REKLAMA

Obrady NATO w Wilnie śledził dziennikarz RMF FM Roch Kowalski.

Czy Szwecja dołączy do NATO?

Ostatecznie Szwecja dołączy do NATO. Pytanie jednak, ile zajmie to czasu. Prezydent Recep Erdogan ograł zachodnich sojuszników. W poniedziałek potwierdził, że jest zgoda Turcji na dołączenie Szwecji, NATO zdążyło się tym na cały świat pochwalić, a po zakończeniu obrad turecki przywódca przekonywał, że termin oficjalnej, pisemnej akceptacji nie jest zbyt szybki.

Organem odpowiednim do ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO jest w Turcji Zgromadzenie Narodowe, które reprezentuje wolę naszego narodu. Posłowie mają na uwadze tę kwestię, tak samo mocno jak przywócy sojuszu - mówił Erdogan.

Prezydent Turcji dodał jednocześnie że najbliższa sesja parlamentu, na której mogłoby dojść do ratyfikacji, odbędzie się jesienią. Do tego czasu Turcy będą podbijać stawkę i negocjować dalej.

Wczoraj turecki przywódca informował też o rosnącej nadziei na zakup od Amerykanów myśliwców F-16, co Stany Zjednoczone do tej pory blokowały.

Turcja długo mówiła "nie"

W poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg poinformował, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na przekazanie parlamentowi wniosku o akcesję Szwecji i zapewnił, że zostanie on ratyfikowany. "To historyczny krok" - napisał Jens Stoltenberg na Twitterze.

Antytureckie i antyislamskie protesty w Sztokholmie w ostatnim czasie wzmogły wątpliwości dotyczące tego, czy między dwoma krajami może dojść do porozumienia już na nadchodzącym szczycie NATO.

Przed przybyciem do Wilna turecki przywódca oświadczył, że Unia Europejska powinna "otworzyć drogę" do członkostwa Turcji w bloku 27 europejskich państw, zanim turecki parlament zaakceptuje prośbę Szwecji o członkostwo w NATO.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Finlandia dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwietniu bieżącego roku.

Wniosek danego kraju musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 31 członków NATO.