W nocy z soboty na niedzielę na niebie będzie można obserwować spadające gwiazdy. Perseidy, czyli rój meteorów, będzie wtedy najbardziej aktywny. Aby oglądać go bez problemów, najlepiej wyjechać poza miasto.
Perseidy to nazwa roju meteorów związanego z kometą Swift-Tuttle, która okrąża Słońcę raz na 133 lata. Gdy kometa zbliża się do Słońca, uwalniane są drobne cząsteczki, które potem podążają po tej samej orbicie. Co za tym idzie, orbita Ziemi, która przecina orbitę komety raz do roku wpada w taki fragment, w którym zagęszczenie drobnych ciał niebieskich jest bardzo duże. Obserwujemy to z powierzchni ziemi w postaci wzmożonych zjawisk meteorytowych. Perseidy widoczne są już od połowy lipca, ale to w nocy z 12 na 13 sierpnia ich aktywność jest największa. Często nazywa się je też "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.
Perseidy w 2016 roku:
Rój bardzo dobrze widać z półkuli północnej Ziemi. Radiant roju, czyli takie miejsce, z którego wydaje się, że wylatują meteory znajduje się w gwiazdozbiorze Werseusza, a ten z kolei wieczorem widoczny jest nad północno-wschodnim horyzontem i w miarę upływu czasu jest coraz wyżej - powiedział naszemu reporterowi astronom dr Leszek Błaszkiewicz. Jako, że Księżyc będzie wschodził dopiero po północy, Perseidy najlepiej obserwować przed północą. Wtedy można się skupić na północnej części nieba albo na zenicie. Rój jest stabilny i obserwowany od ponad dwóch tysięcy lat. Każdego roku można doliczyć się około stu zjawisk meteorowych w ciągu godziny, czyli można będzie zobaczyć nawet dwie spadające gwiazdy na minutę.
Meteory, które wchodzą w skład roju Perseidów to zjawiska szybkie. Zderzają się z ziemską atmosferą przy prędkości 60 km/s. Meteory są dosyć charakterystyczne, mają zielonkawy odcień. Co ważne, to nie są zjawiska bardzo jasne. Żeby nacieszyć się Perseidami trzeba pojechać gdzieś, gdzie nie ma świateł miejskich, czy wiejskich. Tam, gdzie niebo jest czarne. Wyznacznikiem może być, że na niebie widać wyraźnie Drogę Mleczną. To będzie dobre miejsce do obserwacji.
Jeżeli zastanawiacie się, czy w czasie oglądania roju będzie dobra widoczność, tutaj możecie sprawdzić obecny ruch chmur.
(mal)