Ponad 200 tys. dokumentów i zapisków odnoszących się do pierwszej i ostatniej podróży Titanica opublikowano w internecie. Co ważne, każdy będzie mógł teraz sprawdzić listę pasażerów. 15 kwietnia przypada setna rocznica zatonięcia statku.
Portal ancestry.co.uk opublikował między innymi kompletną listę pasażerów pochodzących z 22 państw, informację o uratowanych i ofiarach, a także testamenty, które zostawili niektórzy pasażerowie. Znaleźć można także dane dotyczące ponad 300 osób, których zwłoki wyłowiono z morza.
Dostępna online jest również lista ok. 700 nazwisk pasażerów Titanica, których z morza uratował statek Carpathia, biorąc ich na pokład. Carpathię w 1918 roku storpedował na Atlantyku niemiecki okręt podwodny.
Wśród upublicznionych dokumentów jest także testament amerykańskiego multimilionera Benjamina Guggenheima, którego rodzina dorobiła się fortuny w górnictwie. Guggenheim bagatelizował zderzenie z górą lodową, sądził, że uszkodzenie statku zostanie szybko naprawione, i w chwili katastrofy popijał brandy, paląc cygaro.
Portal opublikował również testament Johna Jacoba Astora ze znanej rodziny Astorów, który był najbardziej majętnym pasażerem statku. Chciał wsiąść do łodzi ratunkowej wraz z żoną, ale powiedziano mu, że kobiety i dzieci mają pierwszeństwo i musi czekać na swą kolejkę. Ancestry.co.uk jest serwisem płatnym, ale do 31 maja można z niego korzystać nieodpłatnie.
Titanic zatonął podczas swego pierwszego rejsu, w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Płynął z Southampton do Nowego Jorku, Statek zderzył się z górą lodową o godzinie 23.40 i w ciągu kilku minut wypełnił się wodą. Zginęło wówczas ponad 1500 ludzi. Udało się uratować 700 pasażerów.