Kilkuset demonstrantów blokowało w środę dostęp do solniska Salar de Atacama, gdzie znajdują się największe udokumentowane złoża litu na świecie – informuje agencja Reutera. Surowiec wydobywają w tym miejscu chilijska firma SQM i amerykańska Albemarle.
Protest, zwołany przez rdzenne społeczności, wpłynął na działalność SQM - przekazało agencji Reutera źródło zaznajomione ze sprawą.
Lit używany jest do produkcji baterii do telefonów komórkowych, laptopów i innych urządzeń elektrycznych. Zapotrzebowanie na ten metal gwałtownie rośnie w związku z jego zastosowaniem w akumulatorach napędzających pojazdy elektryczne.
Lider rdzennej społeczności Toconao Yermin Basques oświadczył, że lokalne grupy zablokowały drogi, uniemożliwiając pracownikom i transportom litu wjazd i wyjazd z zakładów wydobywających ten metal w południowej części solniska.
La energas y la fuerzas del pueblo Atacameo-Lickanantay estn en pie de lucha. Ms de 26 horas de lucha en el Salar de Atacama. Algo positivo se siente en el ambiente. pic.twitter.com/e8f70L3ma8
CP_AtacamenosJanuary 10, 2024
La energas y la fuerzas del pueblo Atacameo-Lickanantay estn en pie de lucha. Ms de 26 horas de lucha en el Salar de Atacama. Algo positivo se siente en el ambiente. pic.twitter.com/e8f70L3ma8
CP_AtacamenosJanuary 10, 2024
W ubiegłym miesiącu SQM i państwowa chilijska firma Codelco zawarły porozumienie dotyczące partnerstwa w wydobyciu litu na solnisku Salar de Atacama od 2025 do 2060 roku. Mieści się tam 90 proc. złóż tego metalu w Chile, które z kolei posiada największe wykryte złoża na świecie.
Według Basquesa rdzenne społeczności zostały pominięte w negocjacjach pomiędzy SQM a Codelco, w których wzmocniono państwową kontrolę nad wydobyciem litu zgodnie z wytycznymi ogłoszonymi przez prezydenta Chile Gabriela Boricia.
Musi pojawić się wrażliwość i szacunek, o których zawsze mówił prezydent Borić. Zapraszamy go, by pokazał to, co obiecywał - powiedział Busques.
Część ekspertów zwraca uwagę, że wydobycie litu, zwanego czasem "białym złotem", zużywa ogromne ilości wody, zanieczyszcza środowisko i często wywołuje protesty lokalnych społeczności.
Latem 2023 roku przeciwko zmianom prawa ułatwiającym prowadzenie kopalni litu protestowali rdzenni mieszkańcy prowincji Jujuy w Argentynie.