Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie płatności pierwszej transzy KPO zostanie podjęta 29 lutego - ustaliła nieoficjalnie nasza korespondentka w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borgionion. Chodzi o ponad 6 miliardów euro. Wypłata może nastąpić na początku kwietnia.
Do sprawy może odnieść się szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która - jak informowała nasza korespondentka - przyjeżdża do Polski w ten piątek.
Wniosek o wypłatę pierwszej transzy z Krajowego Planu Odbudowy 15 grudnia złożył Donald Tusk podczas wizyty w Brukseli.
Do tej pory Polska nie otrzymała z UE żadnych środków z KPO uwarunkowanych spełnieniem praworządnościowych kamieni milowych.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przygotował plan działań dotyczący przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego w Polsce. Plan zawiera między innymi terminy przyjmowania 9 ustaw sądowniczych rozwiązujących problemy z KRS, SN czy Trybunałem Konstytucyjnym.
Wiceszefowa KE Vera Jourova w specjalnym oświadczeniu dla RMF FM przekazała, że to "pierwszy bardzo ważny krok w stronę zamknięcia procedury artykułu 7 unijnego traktatu".
Ursula von der Leyen odwiedzi Polskę wraz z premierem Belgii Alexandrem De Croo. Wspólnie wezmą udział w trójstronnym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem - poinformował w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer.
Dodał, że po rozmowach Tusk, von der Leyen i De Croo spotkają się z mediami. Mamer nie ujawnił, co będzie tematem rozmów.
Część polskich mediów powiadomiła wcześniej, że są plany, by po wizycie w Polsce szefowa KE odwiedziła również Kijów w związku z drugą rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę. KE nie potwierdza tych doniesień.
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.