Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków, ocenił, że technologia "może zmienić nas w niewolników", bo "jeśli wszystko zostanie zmechanizowane, nie będziemy umieli dostrzec nic więcej". "Umysł ludzki zawsze będzie lepszy i inteligentniejszy niż maszyny i roboty, nieważne jak wyrafinowane" - dodał.

REKLAMA

Zapytany przez uczestnika debaty zorganizowanej w Rzymie podczas 14. szczytu laureatów pokojowego Nobla, Dalajlama ostrzegł, że musimy uważać, ponieważ "czasem wydaje się, że stajemy się niewolnikami technologii i pieniędzy". Dodał, że prawdziwej wiedzy nie osiąga się dzięki technologii: "stawiamy na medytację analityczną" - powiedział. Sztuczna inteligencja może być bardzo duża, ale nie jest w stanie przewyższyć ludzkiego umysłu - ocenił. Byłoby idealnie, gdyby postęp technologiczny, który powinien być podany kontroli człowieka, przynosił współczucie - zastrzegł.

Nie da się przyjaźni kupić za pieniądze ani wyprodukować za pomocą maszyn - podkreśli Dalajlama dodając, że buduje się ją "szczerością, miłością i zaufaniem", a to oznacza "szczęście i spokój".

Watykan nie zorganizował spotkania papieża z noblistami w trakcie ich czterodniowej wizyty w Rzymie, tłumacząc to chęcią unikania wszelkich napięć z Chinami. Również z powodu udziału Dalajlamy szczyt noblistów przeniesiono z RPA do Wiecznego Miasta, ponieważ władze w Pretorii odmówiły mu wizy.