Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną dla państw członkowskich, w tym Polski. Chodzi o niemalże 7 mld euro dotacji na projekty infrastrukturalne, których celem jest zwiększenie dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych.
KE oczekuje, że zwiększenie dostawy wodoru odnawialnego zmniejszy zależność od gazu ziemnego, np. z Rosji i pomoże w osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu.
Projekt o nazwie IPCEI Hy2Infra został przygotowany i zgłoszony wspólnie przez siedem państw członkowskich: Francję, Niemcy, Włochy, Holandię, Polskę, Portugalię i Słowację.
Państwa członkowskie zapewnią ok. 7 mld euro w ramach finansowania publicznego, co ma ściągnąć z rynków 5,4 mld euro w postaci inwestycji prywatnych.
EU Commission approves up to 6.9 bln of state aid for hydrogen value chain project IPCEI Hy2Infra"- deployment of electrolysers, #hydrogen pipelines, storage facilities and import infrastructure across FR, DE, IT, NL, PL, PT, SKhttps://t.co/fNRQMWmRkD #EUGreenDeal
cleanenergywireFebruary 15, 2024
W projekcie wezmą udział 32 przedsiębiorstwa, w tym firmy małe i średnie. Każdy kraj członkowski reprezentuje co najmniej jedna firma.
IPCEI Hy2Infra to trzeci projekt dotyczący zwiększenia dostaw wodoru.
"W ramach tego IPCEI zostaną utworzone pierwsze regionalne klastry infrastruktury w kilku państwach członkowskich i przygotują grunt pod przyszłe połączenia międzysystemowe w całej Europie, zgodnie z strategią w zakresie wodoru. Wesprze to rozwój rynku dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych i przybliży nas o krok do uczynienia z Europy pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu" - powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager.
#EUStateAid #IPCEI Statement by Executive Vice-President Vestager on the Important Project of Common European Interest Hy2Infra" https://t.co/1bVpxsnyWa pic.twitter.com/TdM2jzcvR3
EU_CompetitionFebruary 15, 2024
Wcześniej podobny projekt, IPCEI Hy2Tech zatwierdzono 15 lipca 2022 roku. Jego zadaniem jest rozwój technologii wodorowych dla użytkowników końcowych.
Z kolei projekt IPCEI Hy2Use został zatwierdzony 21 września 2022 roku. Skupia się na zastosowaniach wodoru w sektorze przemysłowym.
Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości zostanie zrealizowanych kilka wielkoskalowych projektów. Całkowite zakończenie projektów zaplanowano na rok 2029, przy czym terminy różnią się w zależności od projektów i firm.