Czarnogóra została pierwszym europejskim krajem spoza UE, w którym zalegalizowano związki partnerskie osób tej samej płci. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w środę w 81-osobowym parlamencie Czarnogóry, a za ustawą opowiedziało się 42 deputowanych.
To wielki krok we właściwym kierunku dla społeczeństwa (Czarnogóry), jego demokratycznej dojrzałości i procesów integracyjnych - napisał na Twitterze premier Czarnogóry Duszko Marković.
I welcome the adoption of the Law on Same Sex Life Partnership in Parliament! A great step in the right direction for MNE society, its democratic maturity & integration processes. Equality & same rights for all are the cornerstone of human and European values. #LGBTIQ (1/2) pic.twitter.com/0kJ0Xn1Vtt
DuskoMarkovicCGJuly 1, 2020
Ustawa o legalizacji związków homoseksualnych była poddana pod głosowanie w parlamencie po raz drugi, gdyż w lipcu 2019 przepadła. W życie wejdzie za rok, po opracowaniu szczegółowych przepisów i przeszkoleniu urzędników państwowych.
Zgodnie z ustawą pary tej samej płci są uznawane jako jednostka społeczna, mają prawo do dziedziczenia i emerytury partnera, ale nie mogą adoptować dzieci i oficjalnie nazywać się "małżeństwem".
Zamieszkana przez 620 tys. osób Czarnogóra stała się 32. krajem przynależącym do ONZ, który uznał związki partnerskie osób tej samej płci. Jest także trzecią byłą republiką jugosłowiańską, która wprowadziła takie przepisy, po Słowenii i Chorwacji.
Według agencji Reutera wprowadzenie podobnych przepisów rozważa także Bośnia i Hercegowina.