W stoczni Jiangnan w Szanghaju uroczyście zwodowano lotniskowiec Fujian. To trzeci tego rodzaju okręt w marynarce chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) i pierwszy w całości opracowany i zbudowany w Chinach – podały państwowe chińskie media.
Fujian, nazwany tak na cześć prowincji na wschodzie kraju, ma wyporność ponad 80 tys. ton i został wyposażony w elektromagnetyczne katapulty, które ułatwiają start samolotów - podał dziennik "Global Times".
Agencja Reutera ocenia zwodowanie lotniskowca jako kolejny krok w modernizacji chińskiego wojska. Przywódca kraju Xi Jinping wzywał do budowy "marynarki wojennej światowej klasy". Według komentatorów Chiny coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność wojskową na okolicznych morzach.
Drone footage directy above China's 3rd Aircraft Carrier CV-18 Fujian from today's launch ceremony pic.twitter.com/IzZq0mxRzU
Fighterman_FFRC17 czerwca 2022
#BREAKING Chinese PLA Navy launched the third aircraft carrier Fujian (No.18). pic.twitter.com/gCY1dCLPYo
Defence_IDA17 czerwca 2022
#Fujian aircraft carrier is the third #aircraftcarrier in China and the first ejection aircraft carrier designed and built by China independently. It was launched on the morning of June 17.#AmazingChina pic.twitter.com/fnewCTLJ8T
HingganLeague17 czerwca 2022
Here comes China's third aircraft carrierFujian #aircraftcarrier #china # pic.twitter.com/pk6TwKEhZu
ChangshaShow17 czerwca 2022
W najbliższym czasie mają się odbyć próby cumowania i testy systemów nawigacyjnych lotniskowca - podała stacja CCTV.
Według hongkońskiego dziennika "South China Morning Post" ceremonia była dwukrotnie przekładana. Początkowo planowano ją na 23 kwietnia, gdy przypadała 73. rocznica utworzenia marynarki ALW, ale została odłożona z powodu surowego lockdownu covidowego w Szanghaju.
Na uzbrojeniu chińskiej marynarki znajdowały się dotąd dwa lotniskowce, które nie posiadają katapult, lecz rampy startowe. Pierwszy z nich został przez Chiny zakupiony jako nieukończony okręt budowany wcześniej dla marynarki ZSRR w Mikołajowie nad Morzem Czarnym. W oparciu o jego konstrukcję w Chinach zbudowano potem drugi lotniskowiec, Shandong.
Zdaniem większości ekspertów zrównoważenie potęgi amerykańskich lotniskowców zajęłoby Chinom dziesięciolecia.