W rejonie Tajwanu trwają ćwiczenia chińskich wojsk z użyciem ostrej amunicji. Pięć pocisków wylądowało w morzu niedaleko Japonii.
Pociski wylądowały w morzu w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, co miało miejsce pierwszy raz w historii. Ta strefa to obszar rozciągający się poza morzem terytorialnym do 200 mil morskich.
Zadziałały japońskie systemy ostrzegania o ataku pociskami balistycznymi. Japonia nie wystrzeliła pocisków antybalistycznych, bo rakiety nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.
Wcześniej chińska armia wystrzeliła 11 pocisków balistycznych w morze w bliskiej odległości od Tajwanu - podało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej.
BREAKING: China's military conduct long-range live-fire drills targeting designated areas on the eastern part of the Taiwan Strait after Pelosi visit pic.twitter.com/sdXXu3Kktl
TheInsiderPaperAugust 4, 2022
Tajwańskie ministerstwo obrony przekazało, że pociski balistyczne typu Dongfeng wystrzelone zostały o godz. 13.56 (godz. 7.56 w Polsce) do morza w pobliżu północno-wschodniej i południowo-zachodniej części tajwańskiego wybrzeża.
"Działamy normalnie i monitorujemy nasze otoczenie w odpowiedzi na irracjonalne działania Chińskiej Republiki Ludowej, mające na celu zmianę status quo i destabilizację bezpieczeństwa regionu. Nie dążymy do eskalacji, ale nie ustępujemy w kwestii naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności" - oświadczył resort.
VIDEO: Chinese military helicopters fly past Pingtan island, one of mainland China's closest points to Taiwan, in Fujian province on Thursday. China has begun massive military drills off Taiwan following US House Speaker Nancy Pelosi's visit to the self-ruled island pic.twitter.com/7czzPNQbNp
AFPAugust 4, 2022
Chińskie manewry zaplanowano w newralgicznych dla Tajwanu miejscach, blisko portów i lotnisk, m.in. w odległości zaledwie 10 km od tajwańskiej wyspy Xiaoliuqiu, położonej 13 km od wyspy Tajwan, a także 18 km od Nowego Tajpej, blisko stolicy kraju.
Według tajwańskiej gazety "Liberty Times" Chiny dodały w czwartek siódmą strefę ćwiczeń, a same ćwiczenia przedłużone zostały o jeden dzień i zakończą się o godz. 10 (godz. 4 w Polsce) w poniedziałek.
W czwartek tajwańskie źródła agencji Reutera potwierdziły, że około 10 chińskich okrętów i "liczne samoloty wojskowe" naruszyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej. W środę, w bliskiej odległości od archipelagu Kinmen, dwukrotnie został wykryty niezidentyfikowany dron - wojsko tajwańskie użyło rac, by go odstraszyć.
Videos published by local netizens on Weibo, the main Mainland China social media, show Ballistic missiles being fired by People's Liberation Army (PLA) from Pingtan islands, 138 km West from Taiwan territory pic.twitter.com/zkfQ1UTy33
AZmilitary1August 4, 2022
Chiny poinformowały w czwartek, że w ramach planowanych ćwiczeń przeprowadziły wielokrotne wystrzelenie pocisków balistycznych na wody przy wschodnim wybrzeżu Tajwanu. W tym samym dniu marynarka wojenna USA oświadczyła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan prowadzi "zaplanowane działania" w pobliżu Tajwanu.
W środę zakończyła się 19-godzinna wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi na Tajwanie. Chińskie MSZ potępiło tę wizytę, określając ją jako "poważną prowokację" i "igranie z ogniem".
Tego samego dnia ministrowie spraw zagranicznych państw G7 i wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie "niedawnymi groźbami ChRL" oraz potwierdzili "wspólne zobowiązanie do utrzymania opartego na zasadach ładu międzynarodowego, pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i poza nią". Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen im podziękowała za wsparcie i zapowiedziała dalszą współpracę na rzecz pokoju w regionie.