Zaostrzają się protesty przeciwko planom ograniczenia prędkości do 50 km/godz. na paryskiej obwodnicy. Projektowi stołecznego merostwa, który ma wejść w życie w przyszłym miesiącu, sprzeciwiają się - oprócz kierowców - m.in. francuski rząd, władze regionu paryskiego i prefektura policji.
Francuski rząd, stołeczna prefektura policji i władze regionu paryskiego obawiają się, że ograniczenie dozwolonej prędkości do 50 km/godz. spowoduje tasiemcowe korki i sparaliżuje obwodnicę, z której każdego dnia korzysta ponad milion kierowców. Żądają przeprowadzenia przez niezależnych ekspertów badań, by ustalić, jaki będzie to miało wpływ np. na zanieczyszczenie powietrza.
Prędkość na obwodnicy została ograniczona już 10 lat temu do 70 km/godz., teraz ma być 50 km/godz. A co później? 30 km/godz.? Ludzie będą blokowani na obwodnicy całymi godzinami - mówi korespondentowi RMF FM Markowi Gładyszowi 32-letni paryżanin Jean-Francois.
Moim zdaniem to będzie całkowicie kontrproduktywne. Powstanie więcej korków, widzę to wszystko w ciemnych kolorach - tłumaczy jego kolega 29-letni Alain.
Jeśli chodzi o 50 km/godz., to jest to moja decyzja. Nastąpi to 1 października. Pracujemy nad tym od 18 lat, więc nie jest to nowa rzecz - powiedziała mer Paryża Anne Hidalgo w wywiadzie dla rozgłośni RTL.
Hidalgo wcześniej zapowiadała, że ograniczenie zostanie wprowadzone po igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
Już na początku tego roku ówczesny minister transportu Clement Beaune zadeklarował, że rząd nie poprze tej decyzji. Była szefowa resortu tranzycji ekologicznej Agnes Pannier-Runacher nazwała pomysł ograniczenia prędkości "rozwiązaniem antyspołecznym" i mogącym mieć wpływ na większe korki, a więc i wyższe emisje CO2.
Władze stolicy Francji swoją decyzję uzasadniają zmniejszeniem ruchu i zanieczyszczenia hałasem i spalinami. Odpowiedzialny w urzędzie miasta za środowisko David Belliard bronił ograniczenia i powiedział, że będzie to "rozwiązanie dla dobra ogółu i w interesie wspólnotowym".
Obwodnica paryska liczy 35 km i już w 2014 roku ograniczono na niej prędkość z 80 km na godzinę do 70 km. Od tego czasu około 550 tys. mieszkańców skorzystało na zmniejszeniu zanieczyszczenia hałasem, głównie w nocy - powiedział Belliard.