Jednym z dominujących tematów czwartku była konferencja bliskowschodnia w Warszawie. Głośno było też o słowach Andrei Mitchell - dziennikarki amerykańskiej telewizji MSNBS. Co jeszcze się wydarzyło? Przeczytajcie nasze podsumowanie!
Unia Europejska i USA podobnie widzą problemy na Bliskim Wschodzie, podzielają także negatywną ocenę roli Iranu w regionie - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Jak zaznaczył, Iran "nie był przedmiotem obrad", jednak w czasie dyskusji na temat "problemów horyzontalnych rola tego państwa się pojawiała".
Polska i USA mają nadzieję, że konferencja w Warszawie i kolejne grupy robocze będą początkiem procesu warszawskiego - czytamy w oświadczeniu szefów dyplomacji Polski i USA podsumowującym konferencję bliskowschodnią w stolicy Polski.
Według izraelskich mediów premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w czasie pobytu w Warszawie, że "Polska jako naród współpracowała z nazistowskim reżimem, który zabijał Żydów w czasie Holokaustu". Słowa miały paść podczas spotkania z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
"To co chcemy ugrać bardziej dotyczy relacji z USA, a nie samego konfliktu (na Bliskim Wschodzie). Pojawiamy się na tej scenie, aczkolwiek nie w roli pierwszoplanowej" - tak o konferencji bliskowschodniej w Warszawie mówił były szef Agencji Wywiadu Grzegorz Małecki. "Na pewno chodzi o zaskarbienie sobie życzliwości, zbudowanie ściślejszych więzi, zademonstrowanie lojalności, gotowości do współpracy i realizacji projektu, który z punktów Stanów Zjednoczonych jest bardzo ważny" - dodał.
>>>CAŁA ROZMOWA<<<
"Przepraszam za niefortunną nieścisłość" - napisała na Twitterze Andrea Mitchell. Dziennikarka amerykańskiej telewizji MSNBS podczas relacjonowania szczyt ws. Bliskiego Wschodu w Warszawie powiedziała, że w czasie powstania w getcie Żydzi walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi.
I misspoke on the show yesterday when I discussed the 1943 Warsaw Ghetto Uprising. To be clear, the Polish government was not involved in these horrific acts. I apologize for the unfortunate inaccuracy.
mitchellreports14 lutego 2019
Norweski MSZ nie przedstawił nam żadnych dowodów na poparcie zarzutów, że były polski konsul w Norwegii Sławomir Kowalski utrudniał pracę (norweskim) funkcjonariuszom publicznym - mówił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w internetowej części Popołudniowej rozmowy RMF FM. Dodał, że nasz dyplomata będzie mógł być konsulem w innym kraju, ale może pozostać na ważnym stanowisku w MSZ.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Nerwowe działania Ministerstwa Edukacji Narodowej przed wiosennym protestem nauczycieli. Jak dowiedział się reporter RMF FM, przedstawiciele kuratoriów dzwonią do dyrektorów szkół w sprawie ostatniego listu minister o podwyżkach. Z kolei na Śląsku dyrektorzy mieli dostać pismo z żądaniem podania informacji, czy doszło do rozpoczęcia sporu zbiorowego.
Kto rządzi w Stowarzyszeniu Wiosna, która organizuje Szlachetną Paczkę? Odwołany kilka dni temu ze stanowiska prezesa ksiądz Grzegorz Babiarz wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że to on jest nadal prezesem. Uważa, że ponowny wybór Joanny Sadzik, do którego doszło w poniedziałek, był niezgodny z prawem. Nowy zarząd zdecydowanie odrzuca te zarzuty.
Arabia Saudyjska i Białoruś wprowadzają czasowy zakaz importu mięsa wołowego i produktów z mięsa wołowego z Polski. Główny Inspektorat Weterynarii prowadzi prace nad zniesieniem tych ograniczeń. Z kolei Białoruś poza mięsem wołowym zakazała także importu bydła z naszego kraju.
Kilka dni temu promujący Polskę jacht I LOVE POLAND wziął udział w "Biało-czerwonym weekendzie" w Miami. Promująca w ten sposób nasz kraj Polska Fundacja Narodowa starannie unika jednak podania szczegółów dotyczących tej imprezy. Więcej informacji o tej sprawie znajdziecie na blogu dziennikarza RMF FM Tomasza Skorego.
Nie cichną głosy oburzenia po decyzji Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej o skróceniu transmisji z oscarowej gali poprzez przyznanie części statuetek w przerwie na reklamy. Po listem otwartym w tej sprawie podpisali się m.in. Robert De Niro, Sandra Bullock, Brad Pitt, Emma Stone i Spike Lee. Wśród sygnatariuszy apelu do Akademii są też Polacy - reżyser "Zimnej wojny" Paweł Pawlikowski i Janusz Kamiński - wybitny autor zdjęć nagrodzony dwoma Oscarami.