Na wolność wyszedł Paul Rusesabagina - dyrektor hotelu w Kigali, stolicy Ruandy, który w 1994 roku uratował ponad 1000 osób podczas ludobójstwa w tym kraju. We wrześniu 2020 roku został on skazany na 25 lat więzienia.

REKLAMA

Paul Rusesabagina ma 68 lat. W 1994 roku, gdy w Ruandzie doszło do masowych zabójstw dokonanych przez plemię Hutu na Tutsi. Rusesabagina był wówczas dyrektorem hotelu "Mille Collines" w Kigali. Udało mu się tam uchronić przed śmiercią 1268 ludzi.

We wrześniu 2021 roku główny bohater filmu "Hotel Ruanda" został skazany na 25 lat więzienia. Powód? Obecnie rządzący w Ruandzie z plemienia Tutsi uważali, że Rusesabagina rzekomo pomniejszał zbrodnie dokonane przez Hutu, a także krytykował rząd za marginalizowanie plemienia Hutu.

Rusasabagina w USA

Informację o zwolnieniu Paula Rusesabaginy z więzienia w Ruandzie podał CNN. Mężczyzna wrócił do Stanów Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu.

Rząd Stanów Zjednoczonych jest skupiony na zapewnieniu dobrych warunków pobytu dla pana Rusesabaginy i jego rodziny - powiedział cytowany przez CNN przedstawiciel rządu. Nie podał on dodatkowych informacji, z powodu "prywatności i szacunku wobec rodziny".

Powrót byłego dyrektora hotelu "Mille Collines" w Kigali potwierdziła jego córka, Carine Kanimba.

PAUL RUSESABAGINA IS FREE Dad has just arrived in San Antonio, Texas Thank you to EVERYONE who worked soooo hard to bring him home. Our Family is finally reunited today. #FreeRusesabagina @freethehero #TheHeroIsFree #FreedHero #HotelRwanda pic.twitter.com/BXxQsPWxnx

ckanimbaMarch 30, 2023

Paul Rusesabagina jest wolny. Tata właśnie przybył do San Antonio, w Teksasie. Dziękuję wszystkim, którzy ciężko pracowali, aby sprowadzić go do domu. Nasza rodzina jest znów zjednoczona - napisała na Twitterze Carine Kanimba.

Losy bohatera "Hotelu Ruanda"

Po ludobójstwie, do którego doszło w Ruandzie w 1994 roku, Rusesabagina uzyskał obywatelstwo belgijskie i stał się rezydentem Stanów Zjednoczonych. W listopadzie 2005 roku odznaczono go amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności.

We 2020 roku ruandyjski działacz został zatrzymany przez tamtejsze władze prawdopodobnie w wyniku porwania podczas lotu do Burundi. Rusesabaginę oskarżono m.in. o terroryzm, współudział w zabójstwie i utworzenie lub dołączenie do nieregularnej grupy zbrojnej. W 2021 roku został skazany na 25 lat więzienia.