​Od poniedziałku wiele sklepów w Belgii i Holandii zostanie wcześniej zamkniętych, a w trasy wyjedzie mniej tramwajów i pociągów. W Belgii i Luksemburgu od tego dnia będzie także obowiązywać pomarańczowy alert, a w Holandii wprowadzony zostanie Krajowy Plan Cieplny. Wszystko z powodu zbliżających się upałów. W krajach Beneluksu temperatura w najbliższych dniach ma przekroczyć 40 stopni.

REKLAMA

Fala gorącego powietrza z południowej Europy dotrze w poniedziałek do Belgii, Holandii i Luksemburga. Służby meteorologiczne tych krajów przewidują, że trzeba będzie się liczyć z temperaturą powyżej 35 stopni, a we wtorek termometry mogą pokazać nawet 40 stopni Celsjusza.

Pogodowy alert w Belgii i Luksemburgu

Na prawie całym terytorium tych krajów obowiązywać będzie pomarańczowy alert. Oznacza on, że należy pić dużo wody, unikać wysiłku, nosić lekkie ubrania, przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz jeść lekkostrawne posiłki.

Podobne zalecenia będą w tym czasie obowiązywać w sąsiedniej Holandii. Tam w tym samym okresie wprowadzony zostanie Krajowy Plan Cieplny (Nationaal Hitteplan). Holenderskie władze apelują o opiekę nad osobami starszymi a także chorymi i małymi dziećmi.

Nationaal hitteplan vanaf maandag en smogwaarschuwing https://t.co/fjwQY1GFvI pic.twitter.com/T7YQSxMNjU

WestlandersNuJuly 17, 2022

Trzeba też unikać słońca oraz używać dobrych kremów ochronnych - radzi Loes Lanting z Holenderskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) cytowana przez portal NOS.

Utrudnienia komunikacyjne

Z powodu upałów belgijskie koleje zdecydowały od odwołaniu kilkudziesięciu pociągów we wtorkowe popołudnie, kiedy ma być najbardziej gorąco. Władze Antwerpii na północy Belgii już od niedzieli ograniczają liczbę kursujących tramwajów.

"Liczymy się z koniecznością odwołania niektórych pociągów ze względu na upały" - poinformowano w biurze prasowym holenderskich kolei (NS). Lokalne media informują także o mniejszej liczbie kursujących tramwajów w stolicy kraju.

Organizatorzy Czterodniowego Marszu, który miał się rozpocząć we wtorek w Nijmegen na wschodzie kraju, poinformowali w niedzielę, że ze względu na pogodę rozpocznie się on dzień później.

W 2006 r. ze względu na wysoką temperaturę podczas tej imprezy zmarło dwóch zawodników. Wówczas temperatura oscylowała wokół 32 stopni.