Europosłowie Bogdan Zdrojewski i Michał Dworczyk zaapelowali w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim o unijną pomoc dla powodzian. Dworczyk zaproponował konkretne rozwiązanie, by zaoszczędzić setki milionów euro na wsparcie poszkodowanych. Z kolei minister ds. UE Adam Szłapka skierował do unijnych komisarzy list, w którym zapowiedział chęć skorzystania z unijnego Funduszu Solidarności.

REKLAMA

Polscy europosłowie apelują o unijną pomoc dla powodzian

Bogdan Zdrojewski powiedział w środę, że UE nie może być obojętna wobec powodzi, która nawiedziła kilka państw członkowskich. Wśród postulatów wymienił pilne uruchomienie unijnego mechanizmu ochrony ludności "z pełnym budżetem, szybkimi płatnościami i dedykowanymi liniami finansowymi". Po drugie - zmodyfikowanie, uelastycznienie i poszerzenie działania Funduszu Solidarności UE - dodał.

Dzi jednak waniejsze, co dalej?1. pilne uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludnoci z penym budetem, szybkimi patnociami i dedykowanymi liniami finansowymi,2. zmodyfikowanie, uelastycznienie i poszerzenie dziaania Funduszu Solidarnoci UE3. wzmocnienie finansowe...

BZdrojewskiSeptember 18, 2024

Z moich dowiadcze ministerialnych i przede wszystkim bycia prezydentem Wrocawia, miasta dotknitego powodzi w 1997 roku dodam: NALEY: doceni prac urbanistw (oni planujc przestrze s w stanie ograniczy skutki katastrof, ale te dostpno w reakcjach...

BZdrojewskiSeptember 18, 2024

Za natychmiastowym uruchomieniem środków z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej opowiedział się też Michał Dworczyk. Drugi jego postulat to zawieszenie na rok sesji plenarnych PE w Strasburgu i organizowanie ich wyłącznie w Brukseli oraz przekazanie zaoszczędzonych w ten sposób setek milionów euro na pomoc powodzianom.

Powd, ktra dotkna mj region, jest dramatem tysicy ludzi. Dlatego przedstawiem dzi propozycj uruchomienia specjalnych rodkw, w tym organizacji sesji plenarnych PE przez najbliszy rok wycznie w Brukseli, by zaoszczdzone w ten sposb pienidze przeznaczy na... pic.twitter.com/ZFekxSqF14

michaldworczykSeptember 18, 2024

Apelujemy o pomoc nie tylko w gestach i słowach solidarności, ale poprzez natychmiastowe przekazanie środków dla poszkodowanych przez kataklizm - powiedział europoseł PiS.

Polska zgłosiła chęć skorzystania z unijnego Funduszu Solidarności

Ze względu na skalę szkód Polska będzie ubiegać się o pomoc finansową z unijnego Funduszu Solidarności. Oficjalny wniosek złożymy, gdy tylko będziemy w stanie szczegółowo ocenić skalę szkód - poinformował minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka.

Jak informowała we wtorek korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, Polska i Komisja Europejska są w tej sprawie w kontakcie. Żeby skorzystać z Funduszu Solidarności polskie władze muszą najpierw dokonać szacunkowych kosztów strat, żeby KE mogła przeprowadzić wstępną ocenę.

Unijny Fundusz Solidarności jest instrumentem pomocy po klęskach żywiołowych. Państwa członkowskie, które chcą otrzymać wsparcie, muszą złożyć wniosek do KE w ciągu 12 tygodni od daty pierwszej szkody. Jego wartość ma być obliczana w sposób "proporcjonalny" do poniesionych strat. Roczny budżet Funduszu w latach 2024-2027 wynosi 1 mld 144 mln euro. Z tej kwoty 25 proc. rocznej alokacji (tj. 286 mln euro) można wykorzystać w każdym roku dopiero po 1 października.

RELACJĘ NA ŻYWO dotyczącą powodzi w południowej Polsce można śledzić TUTAJ.

O akcji RMF FM "Posprzątajmy to razem" można przeczytać TUTAJ.