Członkowie załogi amerykańskiego wahadłowca Endeavour po raz trzeci opuścili Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci mają podłączyć dodatkowy osprzęt tak, by automatyczne ramię mogło obsługiwać również rosyjską część wartej 100 mld dolarów ISS.
Ponadto mają podłączyć dodatkowe okablowanie, które umożliwi rosyjskim modułom korzystanie z zapasowego źródła energii z amerykańskich paneli słonecznych. W sumie zaplanowano cztery wyjścia.
Mike Fincke wyszedł ze śluzy powietrznej tuż po godz. 8 czasu polskiego, rozpoczynając swój ósmy w historii spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej. Najpiękniejsza planeta we wszechświecie - powiedział astronauta zaraz po opuszczeniu ISS, podziwiając znajdującą się 355 km pod nim Ziemię. Towarzyszy mu równie doświadczony Andrew Feustel, dla którego jest to szóste wyjście w kosmos.
Przygotowując się do wyjścia zaplanowanego na sześć i pół godziny, Feustel i Fincke wypróbowali nową metodę oczyszczenia swych układów krwionośnych z azotu, który w panującej w otwartej przestrzeni próżni mógłby się wydzielić we krwi w postaci pęcherzyków. Przez 50 minut wykonywali lekkie ćwiczenia, by przyspieszyć metabolizm, co skróciło czas oddychania czystym tlenem przed wyjściem z ISS. Astronauci nie musieli też spędzić nocy przed spacerem w śluzie z obniżonym ciśnieniem.
Endeavour z sześcioosobową załogą przybył na ISS 18 maja. Jego misja ma potrwać 12 dni. To przedostatnia misja w programie kosmicznym NASA. Prom ma wylądować w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego 1 czerwca. 8 lipca na stację ma polecieć Atlantis.
NASA potwierdziła wczoraj plany budowy nowego statku kosmicznego, nazwanego Orion, który będzie mógł polecieć poza orbitę stacji.
Jak pisze Reuters NASA rezygnuje ze swojej floty promów kosmicznych z powodu wysokich kosztów ich utrzymania. Agencja chce również uwolnić fundusze na prowadzenie nowych programów w tym lotów na Księżyc i Marsa. Obecnie astronauci będą latali na stację rosyjskimi statkami. USA mają nadzieję, że w ciągu czterech lat podobne usługi mogą świadczyć również firmy prywatne.