Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat. Polak Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol utknęli na wysokości około 7400 metrów po próbie ataku szczytowego. Akcja ratunkowa rozpocznie się w sobotę rano. Z bazy pod K2 wylecą dwa helikoptery ze sprzętem i ratownikami. W akcji wezmą udział: Adam Bielecki, Piotr Tomala, Jarosław Botor i Marek Chmielarski.
- Utknęli na wysokości ok. 7 400 metrów pod kopułą szczytową. Po nocy spędzonej na tej wysokości, próbowali zejść na dół.
- Na pomoc wspinaczom ruszy polska wyprawa, przebywająca pod K2.
- W sobotę rano zostaną wysłane dwa śmigłowce, które mają przetransportować ratowników spod K2 do bazy pod Nanga Parbat.
- W akcji wezmą udział: Adam Bielecki, Piotr Tomala, Jarosław Botor i Marek Chmielarski.
- Tomasz Mackiewicz jest w złym stanie. Ma śnieżną ślepotę, może też cierpieć na chorobę wysokościową.
- Z bazy pod Nanga Parbat dobiegają sprzeczne informacje. Jedne mówią, że Elisabeth Revol schodzi w dół, inne, że została razem z Mackiewiczem w jednej ze szczelin.
Nikt nie zna tej gry jak Czapa wiem bo z nim tam byem. Realnie Adam z Denisem dotr do niego najwczeniej jutro popoudniu ale Tomek to hardy go. Trzymaj si Czapa! #nangaparbat
michal_obrycki26 stycznia 2018
Według nieoficjalnych informacji, Elisabeth Revol zeszła w okolice III obozu poniżej 7 000 metrów.
Pakistaski pracownik jednej z agencji organizujcych wyprawy na Nanga Parbat: "Dzwoniem do bazy, usyszaem, e Eli Revol zesza w poblie obozu III. Tomek zosta w grze".
deszczep26 stycznia 2018
Mamy oficjalne potwierdzenie: Akcja ratunkowa rozpocznie się jutro. Z bazy pod K2 wylecą dwa helikoptery. W akcji wezmą udział: Adam Bielecki, Piotr Tomala, Jarosław Botor i Marek Chmielarski.
Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu, tego nie da się jednoznacznie określić. Istotne jest również, czy mają coś do picia i gotowania, a tego nie wiemy - mówi Janusz Majer.
Warunki pogodowe zdecydują, czy do akcji ratowniczej dla uwięzionych pod szczytem Nanga Parbat himalaistów Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol jeszcze w piątek włączy się helikopter. Obawiam się, że dziś to może być niewykonalne - mówi Janusz Majer.
On zna tę górę, niejednokrotnie potrafił tydzień przeczekać - ale na niższych wysokościach i po ataku szczytowym - w lodowych jaskiniach. I to być może jest ta nadzieja, która nas wszystkich łączy -mówi w rozmowie z RMF FM Leszek Cichy.
Pojawiają się kolejne informacje, ze helikopter ruszy jutro. Polscy himalaiści z wyprawy na K2, po dotarciu pod Nanga Parbat, mają w pierwszej kolejności ratować Elisabeth Revol, która może schodzić w dół. Według niektórych informacji, francuska himalaistka jest już na wysokości 6 700 metrów. Akcja ratunkowa ma się rozpocząć od strony doliny Diamir.
To nie jest taka banalna sytuacja ratunkowa, bo duże odległości i nie wiem, w jaki jeszcze sposób ich chcą zlokalizować. No i do tego wszystkiego trzeba popatrzeć na prognozę pogody. Jest bardzo silny wiatr, tak jak sprawdzałem wczoraj, to ma być na tej wysokości około 70-80 kilometrów na godzinę. I jeszcze pytanie, czy będzie w ogóle widoczność. Wczoraj góra została zakryta chmurami. Jak sprawdzałem prognozy pogody na dzisiejszy dzień, to mniej więcej do południa ma być wietrznie, zimno, ale bez chmur, więc jest szansa, że może uda się ich szybko zlokalizować - mówi w rozmowie z RMF FM Leszek Cichy, himalaista.
To już siódma próba zdobycia Nanga Parbat przez Tomasza Mackiewicza. Wcześniej próbował wejść na szczyt razem z Markiem Klonowskim w ramach projektu "Nanga Dream".
Nie wiadomo gdzie dokładnie znajdują się teraz Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz.
#NangaParbat: Przypuszczalna sytuacja na grze... Info za Pakistan Mountain News pic.twitter.com/0FYJrvJdMN
tomekmaz26 stycznia 2018
Nie jest to łatwa sytuacja, bo to jest po prostu olbrzymia odległość i dotarcie tam, już do samej bazy będzie trudne. Nie wiem, czy im się uda dzisiaj wylecieć. Śmigłowiec musiałby polecieć z pakistańskiej bazy do bazy na K2 i zabrać max. 3 osoby - twierdzi Leszek Cichy w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Rodakiem.
Jeżeli Tomek nie jest w stanie zejść niżej, to sytuacja jest dosyć dramatyczna - przyznał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Leszek Cichym, himalaista, pierwszy zimowy zdobywa Mont Everest.
Całą rozmowę naszego dziennikarza Michała Rodaka z Leszkiem Cichym, możecie przeczytać i posłuchać >>>TUTAJ<<<
Pojawiają się informacje, że helikopter wystartował ze Skardu (miasto w Pakistanie), żeby zabrać uczestników wyprawy na K2 pod Nanga Parbat. Są to cały czas niepotwierdzone informacje.
Multiple sources on Skardu confirm the helicopter has flown from Skardu to pick team #K2dlaPolakow for the rescue on #NangaParbat.
EverestToday26 stycznia 2018
Spod Nangi Parbat nadchodzą sprzeczne informacje. Jeden z lokalnych serwisów podał, że Elisabeth Revol podjęła próbę samotnego zejścia.
#UpdateOne of the missing climber on #NangaParbat (Elisabeth) seen from the basecamp with binoculars & is coming down & the male ( Tomek) is down with frostbites but still crawling. They're working on arranging a helicopter for rescue.
Skardu_GB26 stycznia 2018
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że prowadzi akcję ratunkową.
Minister #Czaputowicz w pilnym trybie zorganizowa wsparcie akcji ratunkowej dla himalaistw Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol, ktrzy przebywaj na #NangaParbat.Prace na miejscu koordynuje Ambasada RP w Islamabadzie @PLinPakistan pic.twitter.com/9ZyxtOKWI2
MSZ_RP26 stycznia 2018
Piotr Opaliński, polski ambasador w Pakistanie poinformował, że placówka prowadzi akcję ratunkową.
Witold Bańka podał informację, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych pokryje koszty akcji ratunkowej.
MSZ wyda zgod na pokrycie kosztw akcji ratunkowej i gwarancje finansowe, wojsko pakistaskie szykuje akcj. #NangaParbat
WitoldBanka26 stycznia 2018
Denis Urubko podjął decyzję, że opuszcza obóz pierwszy na K2 i schodzi do bazy, żeby pomóc w ratowaniu Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol.
K2. Denis Urubko descended from C1 ro BC, waiting decision to fly to Nanga. The team is ready.
russianclimb26 stycznia 2018
Adam Bielecki pisze, że jest gotowy do akcji ratunkowej.
Czekamy tylko na migowiec i lecimy na Nang. Tomek Eli 3majcie si. Idziemy po Was.
To jest dosyć trudna sytuacja. Jeżeli Tomek nie jest w stanie zejść niżej, to sytuacja jest dosyć dramatyczna. Tak naprawdę wszyscy możemy liczyć na ogromne doświadczenie Tomka. Być może to jest ta nadzieja, która nas wszystkich łączy - mówi w rozmowie z RMF FM Leszek Cichy, polski himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everest.
>>>WESPRZYJ AKCJĘ RATUNKOWĄ<<<
Jak powiedział nam Janusz Majer, szef programu "Polski Himalaizm Zimowy", Tomasz Mackiewicz stracił siły. Początkowo para himalaistów próbowała zejść niżej, ale teraz utknęli w szczelinie i czekają na pomoc.
Zorganizowana została akcja ratunkowa koordynowana przez Ambasady Francji i Polski. W zespole koordynującym jest również Robert Szymczak - lekarz wysokogórski i himalaista.
Urzędnicy rozmawiają z przedstawicielami pakistańskiej administracji w sprawie użycia śmigłowca. Byłby to albo wynajęty prywatny helikopter albo maszyna armii pakistańskiej. Na pokład tego śmigłowca mieliby zostać zabrani uczestnicy polskiej wyprawy na K2.
Koszty wynajęcia śmigłowca byłyby pokryte z ubezpieczenia himalaistów. Na razie nie wiadomo, na jaką wysokość w rejonie Nanga Parbat śmigłowiec mógłby się wznieść.
Obecnie na wysokości 7 500 metrów na Nanga Parbat wiatr wieje z prędkością 70 kilometrów na godzinę.
Baza pod K2 została powiadomiona o zaistniałej sytuacji. Podjęta została decyzja, że czterech Himalaistów z tej wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera, aby ruszyć w kierunku Nanga Parbat.
Zespół na K2 liczy w sumie 13 osób. To: Krzysztof Wielicki (kierownik), Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Piotr Snopczyński (kierownik bazy), Adam Bielecki, Rafał Fronia, Marek Chmielarski, Artur Małek, Dariusz Załuski (operator filmowy), Marcin Kaczkan, Maciej Bedrejczuk, Piotr Tomala, Jarosław Botor (ratownik medyczny) oraz pochodzący z Rosji Denis Urubko, który od lutego 2015 roku ma polskie obywatelstwo.
Nanga Parbat to dziewiąty co do wysokości szczyt świata. Leży w zachodniej części Himalajów, na obszarze Kaszmiru w północno-wschodnim Pakistanie.
Nanga Parbat zimą została zdobyta tylko raz. Dokonali tego 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali (Sadpara), oraz Hiszpan Alex Txikon.
(ag)